Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałace i dwory obok Zgorzelca. Niektóre zniknęły z mapy regionu, a inne przeszły prawdziwą metamorfozę. Znasz je wszystkie?

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Pałac w Łagowie

Został uratowany przez ostatniego właściciela, który stworzył w nim hotel i restaurację z prawdziwego zdarzenia. Jeszcze kilka lat temu był to paskudny, żółto-zielony budynek, który również pełnił funkcję hotelu.

Renesansowy pałac został wybudowany w 1581 roku przez Michała Endera von Sercha i jego żonę Elizabeth Hoffmann.

Obecny kształt pałac uzyskał w czasie przebudowy w 1782 roku z inicjatywy Christiny Frederiki Geissler.
Pałac w Łagowie Został uratowany przez ostatniego właściciela, który stworzył w nim hotel i restaurację z prawdziwego zdarzenia. Jeszcze kilka lat temu był to paskudny, żółto-zielony budynek, który również pełnił funkcję hotelu. Renesansowy pałac został wybudowany w 1581 roku przez Michała Endera von Sercha i jego żonę Elizabeth Hoffmann. Obecny kształt pałac uzyskał w czasie przebudowy w 1782 roku z inicjatywy Christiny Frederiki Geissler. fotopolska.eu
Teren Zgorzelca i okolic obfituje w zabytki, w tym dwory i pałace, które dostały nam się w sadku po Niemcach. Los dla niektórych z nich był łaskawy. Zostały odrestaurowane i cieszą oczy turystów. Inne popadają w ruinę lub zostały zrównane z ziemią, jak jedna z najpiękniejszych budowli na Dolnym Śląsku - pałac w nieistniejącej już wsi Rybarzowice, który z inicjatywy kopalni Turów został rozebrany. Fontanna, która stała przy wejściu, została przeniesiona pod Jelenią Górę, a zabytkowe piece, obrazy i meble trafiły w przypadkowe ręce.

Pałac w Łagowie, Łomnicy, Radomierzycach, Mikułowej, czy Kunowie to obiekty, które zachwycały. Podobnie, jak zabudowania dworskie w Studniskach Dolnych, z których ocalała niewielka już część. Wiele z nich powstała w ubiegłych stuleciach, ale tylko niektórym udało się przetrwać do dziś w dobrym stanie. Reszta "podupada na zdrowiu" lub już nie istnieje.

Poznaj historię dworów i pałaców, znajdujących się nieopodal Zgorzelca. Niektóre z nich to perełki architektury, których powojenny los skazał na banicję.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto