Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Patologia w Bogatyni? Belki podtrzymujące największy dom przysłupowy skradzione. Co z jego remontem?

Paulina Gadomska
Paulina Gadomska
fotopolska.eu
Jutro odbywa się na Trójstyku Dzień Otwartych Domów Przysłupowych. To jedne z najpiękniejszych budynków, które są niezwykłym dziedzictwem Górnych Łużyc. O Bogatyni mówi się, iż jest to polską Stolicą Domów Przysłupowych, ale jak widać nie każdy docenia trud ludzi, którzy próbują ratować architektoniczne perełki. Jeden z największych przysłupów został okradziony z belek, które miały zabezpieczyć dom do czasu jego remontu.

Największe skupisko domów przysłupowych po polskiej stronie znajduje się w Bogatyni. Obiekty budowane w tym stylu architektonicznym powstawać zaczęły już w średniowieczu. Nie wszystkie przetrwały do dnia dzisiejszego. Część z nich znajdująca się kiedyś na terenie gminy, zniszczona została w wyniku działalności Kopalni Turów. Wigancice Żytawskie, Strzegomice, Biedrzychowice czy Rybarzowice dawniej mogły pochwalić się takimi perełkami. Później, bo w roku 2010, wiele z takich obiektów zniszczyła powódź. Te, które się ostały marnieją lub zostały dostrzeżone przez prywatnych inwestorów, którzy planują lub są w trakcie ich renowacji.

Dom przysłupowy przy ul. 1 Maja 3 to jeden z największych na terenie Bogatyni. W planach jest jego renowacja, ale jak wiadomo wszystko kosztuje. Szacowany koszt remontu wynosi ponad 5 milionów złotych. Właściciel, który ma 20 procent udziału, nie jest w stanie zapłacić miliona za remont, czyli bez wsparcia zewnętrznego nie ma mowy o kapitalnej renowacji.

- Patologia w Bogatyni ma się dobrze. Budynek przy ul. 1 Maja 3 został zabezpieczony podporami do czasu remontu. Wspólnota Mieszkaniowa przygotowuje się do remontu ze środków unijnych. W dniu dzisiejszym pracownicy stwierdzili kradzież 11 belek podtrzymujących budynek- taki opis został zamieszczony na profilu Wspólnoty w zarządzie TBS w Bogatyni.

Jak informuje wspólnota, od dwóch lat trwają przygotowania do remontu tego domu przysłupowego.Projekt odbudowy został wykonany przez biuro projektowe z Lubania na początku 2020r. Wcześniej nie było decyzji czy budynek będzie zburzony czy odbudowany.

To smutne, a jednocześnie ciekawe, że nikt nie zauważył jak złodzieje przewozili lub przenosili ogromne belki, które miały za zadnie uchronić od zawalenia taki piękny obiekt.

Jeśli chcecie zobaczyć jak wyglądają odnowione przysłupy, macie taką możliwość już jutro.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto