Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podróże, przygody, odkrycia. Dwie wystawy, które warto zobaczyć

ARO
Dominique Görlitz
Muzeum Przyrodnicze w Görlitz i Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu zapraszają na spotkanie z archeologią, historią i przygodą. Dwie wystawy, które naprawdę warto odwiedzić.

Od jak dawna ludzie podróżują globalnie ? Odpowiedzi na to pytanie szukał dr Dominique Görlitz, naukowiec specjalizujący się w archeologii doświadczalnej, którego wystawa - „Misja Abora – podróżowanie globalne w epoce kamiennej”, od 27 stycznia do końca kwietnia prezentowana będzie w Muzeum Przyrodniczym im. Senckenberga w Görlitz.

Czy to możliwe, że już Homo erectus byli marynarzami i odbywali podróże transatlantyckie ?
Czy faraon Ramzes II mógł palić tytoń ? Czy to możliwe, że Starożytni prowadzili przez Atlantyk wymianę kulturową z krajami Nowego Świata? – pyta i szuka odpowiedzi podejmując wyzwania mające udowodnić śmiałe, często budzące kontrowersje, teorie. Przesłanek na poparcie ich słuszności dostarczają mu doświadczalne podróże morskie, które nawiązują do słynnej wyprawy Kon-Tiki Thora Heyerdahla. Naśladując Norwega, Dominique Görlitz odbywa je na łodziach trzcinowych Abora I, Abora II i Abora III zbudowanych wg prehistorycznych i antycznych wzorów. Udowadnia w ten sposób, że już przed tysiącami lat znana była technika żeglowania pod wiatr, co znaczy że Ameryka mogła już być odkryta na długo przed Wikingami i Kolumbem. Zdają się to potwierdzać choćby liście tytoniu odkryte w egipskiej mumii, czy inne rośliny pochodzące z Ameryki znajdowane w egipskich grobowcach.
Odkrycia te stały się przyczynkiem do debaty o podróżach transatlantyckich najstarszych przedstawicieli ludzkości.

Podróże pochodzącego z Turyngii, kontrowersyjnego archeologa doświadczalnego dr. Görlitza na łodziach ABORA I – III po Morzu Śródziemnym i północnej części Oceanu Atlantyckiego udokumentowała w ramach cyklu Terra X telewizja ZDF, a odkrycia pochodzącego z Turyngii.

Odwiedź Wikingów zanim wyjadą

Archeologia, ale tym razem w mniej „awanturniczym” wydaniu króluje także w zgorzeleckim Muzeum Łużyckim, gdzie jeszcze tylko do marca prezentowana będzie niezwykła wystawa „Wikingowie. Truso – legenda Bałtyku.”. Ekspozycja przyjechała do nas z elbląskiego Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Warto skorzystać z okazji i obejrzeć ją zanim opuści nasze muzeum.
Tu podaj tekst alternatywny
foto: R.Burdosz

Poświęconą legendarnej, wczesnośredniowiecznej osadzie Truso wystawę „Wikingowie. Truso – legenda Bałtyku.” tworzą przedmioty wydobyte podczas wykopalisk prowadzonych przez wiele lat pod okiem dr Marka Jagodzińskiego, odkrywcy i wieloletniego badacza wikińskiej osady. Obok ozdób z bursztynu i brązu, fragmentów narzędzi i monet, uwagę zwiedzających przyciągną z pewnością elementy wikińskiej łodzi, wagi i niezwykłe odważniki kubooktaedryczne, runiczna układanka, czy możliwość wirtualnej wędrówki po światach i symbolach skandynawskiej mitologii. Naprawdę warto to wszystko zobaczyć !

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto