Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pogranicze: Piękne ale puste miasto...

MAK
pixabay
Görlitz to miasto, w którym znajduje się ponad trzy i pół tysiąca zabytków, zostało ono niemalże w całości oszczędzone przez wojnę. Jest bardzo atrakcyjne i jak na pozostałą część Niemiec, naprawdę tanie. Niestety miasto ma bardzo poważny problem – jest puste, powód – bezrobocie i związane z nim wyludnienie.

W Görlitz jest około siedem tysięcy pustych mieszkań. Miasto niestety starzeje się. Średnia wieku mieszkańców wynosi ponad 46 lat, co w porównaniu z mieszkańcami przygranicznego Zgorzelca jest ponad dziesięć lat większa (33 lata). Powierzchnia Görlitz wynosi 67,22 km2, a liczba ludności to 54 042 mieszkańców. Dla porównania Zgorzelec ma 15,88 km2 i zamieszkuje go 32 332 mieszkańców. Nie zostało ani śladu po tym jak liczba ludności w Görlitz potroiła się sięgając 90 tysięcy. Było to wtedy, gdy miasto przeszło pod rządy Prus. Sukces ten Görlitz zawdzięczało rewolucji przemysłowej, powstały wtedy nowe fabryki tekstylne, zakłady wagonowe i optyczne. Okres, który zmusił Niemców do przesiedlenia się przypada na czas zjednoczenia się Niemiec. Wtedy jedna trzecia ludności wyjechała wręcz naraz, potem systematyczne wyjazdy w poszukiwaniu pracy stały się normą. Tylko garstka młodych ludzi chce zostać w mieście. Zazwyczaj młodzi wybierają szkoły wyższe na zachodzie i tam układają sobie życie.
Zabytkowe centrum, pochodzące jeszcze z czasów średniowiecza i fakt, że biegła tędy Droga Królewska Via Regia, kluczowa dla ówczesnej Europy – droga handlowa, prowadząca od Hiszpanii aż po Kijów, już powinna przyciągać rzeszę turystów. Ponadto Via Regia w Görlitz krzyżowała się ze szlakiem prowadzącym z Morza Bałtyckiego do Pragi i Wenecji. Dzięki handlowi i cłom miasto i jego mieszkańcy nad przeciętnie się bogacili. Niestety pomimo tak bogatej i ciekawej historii, pięknej architektury, miasto wciąż stanowi krótki przystanek dla turystów. Największymi atrakcjami Saksonii nadal pozostają Drezno, Miśnia czy Lipsk.
Gorliczanie nie potrafią zatrzymać młodych ludzi w mieście, dlatego zachęcają Polaków i Czechów do zamieszkania po drugiej stronie Nysy. Wiele wspólnot mieszkaniowych reklamuje się po Polskiej stronie. Niemcy również zachęcają Polaków do prowadzenia tutaj działalności gospodarczej.
- Nie da się ukryć, że wielu Polaków zamieszkuje Görlitz i okolice. Najlepszym jednak rozwiązaniem dla wielu z nas jest pracować tam, a mieszkać tu. Przykładowo, ja płacę za swoje trzypokojowe mieszkanie 525 euro miesięcznie. Cena obejmuje wodę i ogrzewanie. Zarabiam 1400 euro i stać mnie naprawdę na więcej. Moja żona ma wypłatę w wysokości 1000 euro. Nigdy już nie wrócilibyśmy do polskiego pracodawcy, nigdy. Ale fakt, ceny mieszkań w Görlitz są zdecydowanie mniejsze niż w innych dużych miastach w zachodnich Niemczech – tłumaczy pan Piotr z Görlitz.
Atrakcyjne są również mieszkania w starej zabudowie, gdzie te najmniejsze maja nawet po sto metrów kwadratowych. Za średniej wielkości mieszkanie w kamienicy trzeba dać od 20 do 35 tysięcy euro.
Cóż z tego, że miasto dba o wygląd i konserwację zabytków, skoro i tak stoją one puste. Miliony wydane na odrestaurowanie zabytków, także mieszkalnych, wydają się być inwestycją ważną i estetyczną, ale bardzo przykrą. Zabytki cieszą oko garści turystów (w porównaniu do innych saksońskich miast), a mieszkańcy nie znajdują w nich miejsca dla siebie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto