Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Potrąciłeś psa? Co dalej?

MAK
pixabay
To akurat może zdarzyć się dosłownie każdemu. Niesforny czworonóg obszczekujący koła i odważnie biegnący za każdym samochodem, speszony pies nie wiedzący w którą stronę uciekać czy pechowo odpoczywający na środku asfaltu futrzak. Tak, psy bywają dziwne i czasem same proszą się o nieszczęście, a co gdy do takiego dojdzie? Jaka jest procedura. Przecież nie można go ot tak zostawić na pastwę losu.

Okazuje się, że kierowca ma obowiązek zaopiekować się zwierzakiem i co najważniejsze natychmiast zorganizować mu pomoc. Cóż w większych miejscowościach nie powinno być z tym problemu, ponieważ funkcjonują całodobowe lecznice dla zwierząt, a nawet pogotowie weterynaryjne, ale co z małymi miastami? Tu już najlepiej potrącać do wieczora, później możemy się do nikogo nie dodzwonić.

Jak powinno być, a jak jest w rzeczywistości? Otóż każda gmina ma obowiązek podpisać umowę z lekarzem weterynarii, który w razie wypadku komunikacyjnego udzieli pomocy domowemu zwierzakowi. Oczywiście wszelkie koszty ponosi w tym wypadku gmina. Wystarczy zadzwonić pod numer kompletnie nie znany i wezwać pomoc. Jeśli mamy szczęście to dodzwonimy się do gminy w godzinach pracy urzędu, możemy też próbować dodzwonić się bezpośrednio do weterynarza obsługującego dany teren, ale jeśli jest to noc, to wcale nie jest powiedziane, że lekarz odbierze telefon.

Za czasów Straży Miejskiej – wystarczyło skontaktować się właśnie z nią, a ona organizowała opiekę i pomoc dla czworonogów. Taką sytuację mamy w Bogatyni. Wróćmy jednak na chwilę do gmin… Okazuje się , że niektóre gminy w ogóle nie mają podpisanej umowy z weterynarzem. Tak właśnie jest w przypadku gminy Sulików i Pieńsk, ale i tu jest wyjście z sytuacji. Otóż jeśli zdarzenie ma miejsce popołudniu, wieczorem czy w nocy – najlepiej dzwonić bezpośrednio na policję, a funkcjonariusze kontaktują się z osobami z wydziału zarządzania kryzysowego, które natomiast organizują pomoc dla futrzaka.

Jak podkreśla nam Lidia Kasprzyk – naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej w Pieńsku – gmina nie ma podpisanej umowy z weterynarzem, ale z nim współpracuje i jeśli doszłoby do sytuacji potrącenia zwierzęcia domowego to oczywiście oni są zobligowani do zorganizowania, udzielenia i sfinansowania pomocy. Podobnie jest w Sulikowie.

Co roku dochodzi do co najmniej kilku takich przypadków, jak mówią nam pracownicy schroniska w Dłużynie Górnej – najczęściej dochodzi do nich w nocy.

Gdzie dzwonić?

Jeśli potrącisz zwierzę na terenie Zgorzelca – dzwoń pod numer 609770596. Jeśli wypadek wydarzył się w gminie wiejskiej Zgorzelec zadzwoń pod numer 699979838. W Bogatyni – Straż Miejska – 757732408. W Zawidowie - 757787252 lub 695758081. W przypadku gminy Sulików proszę dzwonić na policję lub do urzędu: 757787288. W przypadku Pieńska również na policję lub do urzędu: 75 7786511-513 wew. 129. W Węglińcu – 757712005.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto