Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prokuratura działa na rzecz pokrzywdzonych przez firmy pośrednictwa kredytowego, które działały także w Zgorzelcu

MAK
pixabay
Prokuratura Regionalna we Wrocławiu prowadzi śledztwo dotyczące działań osób w ramach firm pośredniczących w pozyskiwaniu pieniędzy takich jak: Enterprise Investment Zarządzanie Ryzykiem Katarzyna Książek, Council Finance sp. z o.o., Europejskiej Grupy Finansowej Council S.A. - posługującej się nazwami handlowymi EL Global, Aurum Finance, Council Finance, Personal Finance i Kancelarii Prawnej Proculus sp. z o.o., które polegały na współpracy z bankami i pośredniczeniu w uzyskaniu kredytów przez osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej lub zarejestrowane w BIK.

Działania osób powiązanych z wyżej wskazanymi podmiotami wprowadziły w błąd zarówno osoby ubiegające się o kredyty jak i pracowników banku weryfikującego ich zdolności kredytowe.

Z uwagi na fakt, że wskazana Grupa Finansowa posiadała biura pośrednictwa kredytowego na terenie całego kraju, skala ich przestępczego procederu jest ogromna, podobnie jak liczba pokrzywdzonych osób fizycznych.

W większości wypadków pokrzywdzeni nie posiadają środków finansowych, które umożliwiałyby im spłatę zaciągniętych zobowiązań w wysokości i harmonogramie ustalonym przez banki. Częstokroć wysokość miesięcznych zobowiązań zaciągniętych za pośrednictwem w/w firm, przekracza lub jest na granicy osiąganych przez te osoby dochodów.

Zaprzestanie spłacania rat kredytowych powoduje, że banki podejmują czynności egzekucyjne, bez wglądu w faktyczną sytuację kredytobiorców i okoliczności zawarcia przez nich umów, co może powodować, że osoby fizyczne pokrzywdzone działaniem pośredników kredytowych, mogą utracić wszystkie posiadane środki majątkowe, choć podpisując umowy kredytowe kierowały się zaufaniem do banków, które to instytucje finansowe cieszą się dużą dozą zaufania społecznego i są postrzegane jako podmioty racjonalnie dysponujące kapitałem i w zakresie instrumentów finansowych, jakim jest udzielanie kredytów i pożyczek, posiadają procedury w maksymalnym zakresie wykluczające ryzyko zawarcia umów uniemożliwiających odzyskanie wypłaconych środków.

W wielu wypadkach pokrzywdzeni nie otrzymywali kompletu dokumentów związanych z zawieranymi umowami, co uniemożliwiło im podjęcie racjonalnej decyzji co do posiadanych możliwości spłat wskazanych w umowach rat kredytowych jak i zweryfikowania twierdzeń pracowników biur pośrednictwa kredytowego.

W świetle tych okoliczności prokurator wystąpił do dziesięciu komercyjnych banków, które wypłacały pokrzywdzonym środki finansowe z tytułu zawieranych z pośrednikami umów - o podjęcie kompleksowych działań, które pozwolą na uregulowanie sytuacji dłużników - pokrzywdzonych działalnością wymienionej Grupy Finansowej, w tym o wstrzymanie działań egzekucyjnych oraz przyjęcie rozwiązań pozwalających na uregulowanie trudnej sytuacji kredytobiorców, co może ich uchronić od wtórnego pokrzywdzenia oraz zminimalizować powstałe wskutek przestępczego procederu szkody.

źródło: Prokuratura Regionalna we Wrocławiu

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto