Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przyjazd do Zgorzelca ją odmienił

Paulina Gadomska
Sławomir Kamiński : Uwielbiam zgorzelecki empik,  skąd  zawsze wychodzę z płytą oraz kawę  w  La Gondoli
Sławomir Kamiński : Uwielbiam zgorzelecki empik, skąd zawsze wychodzę z płytą oraz kawę w La Gondoli Paulina Gadomska
Aneta Ćwieluch po studiach w Krakowie i Wrocławiu trafiła do Zgorzelca. I choć wcale przyjazd nad Nysę nie był dla niej łatwy, tu odnalazła spełnienie i realizuje swoje marzenia

Pani Aneta studiowała bibliotekoznawstwo oraz informację naukową na Uniwersytecie Wrocławskim, reżyserię na PWST w Krakowie - Oddziały Zamiejscowe we Wrocławiu oraz Administrację i Zarządzanie Kulturą we Wrocławiu. Mimo tak obszernego wykształcenia, przyjazd do Zgorzelca w 1987 roku początkowo nie otworzył przed nią wymarzonej ścieżki zawodowej. - Razem z mężem przyjechaliśmy do Zgorzelca z Kielc. Mąż jako żołnierz zawodowy został tutaj przeniesiony - opowiada.

Brak pracy w zawodzie spowodował, że pani Aneta zajmowała się wieloma rzeczami, aż w końcu została wolontariuszem w świetlicy parafialnej przy parafii św. Józefa Robotnika w Zgorzelcu. - Tam, pracując z dziećmi, rozpoczęła się moja przygoda z teatrem - mówi zadowolona. Od tamtego momentu pani Aneta Ćwieluch i teatr to jedno. W Gimnazjum w Jerzmankach oraz Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Emilii Plater prowadziła teatr SFINKS, a ze starszą młodzieżą również Teatr W Biegu.

- Teatr ten działał bardzo prężnie, a w ogólnopolskiej prasie ukazało się kilka bardzo pozytywnych artykułów na temat jego działalności - opowiada pani Aneta o tamtych latach.

Od pięciu lat również najmłodsi mogą uczestniczyć w warsztatach teatralnych i występować przed publicznością.

- Przy Niepublicznym Przedszkolu "Pajacyk" w Zgorzelcu działa również teatr Tespisek- relacjonuje pani Aneta.

Maluchy zdobywają nagrody na wielu festiwalach, m.in. w zeszłym roku reprezentowały województwo dolnośląskie na ogólnopolskim festiwalu Dziatwa 2011, gdzie zdobyły pierwszą nagrodę. Jak przyznaje pani Aneta, zgorzeleckie maluchy to sama radość. - Za każdym razem, kiedy coś z nimi tworzę mam ogromną frajdę i satysfakcję.

Od zeszłego roku Aneta Ćwieluch przeniosła większość swoich działań do Lubania, gdzie pracuje w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Adama Mickiewicza.
- Teatr Dziewiątka odnosi sukcesy moich marzeń. Młodzież ta jest nagradzana nie tylko lokalnie, ale przede wszystkim na ogólnopolskich konkursach - podkreśla.
Na zgorzeleckich deskach prowadzony przez panią Anetę jest również prywatny teatr Szafa.

Razem z Agnieszką Celuch przy wsparciu Powiatowego Stowarzyszenia Wspierania Uzdolnionej Młodzieży i Miejskiego Domu Kultury pani Aneta jest pomysłodawczynią ogólnopolskiego festiwalu teatralnego Młodzieżowe Zatargi z Teatrem.

- W Zgorzelcu spotkałam wielu dobrych ludzi. Nawet jeśli na mojej drodze stanął ktoś, kto miał złe intencje niwelowane było to przez ludzką dobroć -mówi pani Anmeta o mieszkańcach pogranicza.

- Zachwyca mnie również zgorzelecki park, ale teraz ze względu na natłok obowiązków, bardzo rzadko tam zaglądam - dodaje.

Pani Aneta, jako osoba skromna, podkreśla sukcesy swoich podopiecznych. O swoich mówi na samym końcu. A ma się czym pochwalić. Została doceniona przez ministra kultury, ministra Edukacji jako Instruktor Roku. Otrzymała nagrody instruktorskie na Forum Teatrów Dziecięcych w Jeleniej Górze i Konfrontacjach Teatralnych w Łodzi oraz Dziatwie w Łodzi.

30 maja w Lubaniu będziemy świadkami kolejnego ogólnopolskiego festiwalu, którego pomysłodawczynią jest pani Aneta. - Serdecznie zapraszam na Lubańskie Forum Teatru Młodych - mówi pani Aneta.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto