Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rafał Trzaskowski zapowiedział program "Warszawa chroni". Stolica wyda blisko 120 mln złotych na schrony i szkolenia

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski zapowiedział program "Warszawa chroni"
Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski zapowiedział program "Warszawa chroni" PAP / Radek Pietruszka
Rafał Trzaskowski przekazał, że władze stolicy przeznaczą 117 milionów złotych na schrony, dodatkowe przyłącza wody i prądu oraz na ćwiczenia dla mieszkańców w ramach programu "Warszawa chroni". Środki te pozwolą w przeciągu najbliższych lat przygotować się na ewentualne zagrożenia. - Jesteśmy na te inwestycje gotowi, tak samo jak na zakup sprzętu, który może służyć w wielu sytuacjach kryzysowych - poinformował włodarz miasta.

Spis treści

Program "Warszawa chroni"

W środę 13 marca odbyła się specjalna konferencja prasowa z udziałem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego oraz Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka Kamysza. Spotkanie było poświęcone bezpieczeństwu w stolicy. Włodarz miasta poinformował w swoim przemówieniu, że na najbliższej sesji budżetowej Rada Warszawy przeznaczy 117 mln zł na program "Warszawa chroni". Polityk przekazał, że środki te pozwolą w ciągu najbliższych lat przygotować się na ewentualne zagrożenia.

Rafał Trzaskowski zapowiedział utworzenie dodatkowych, niezależnych od sieci wodociągowych ujęć wody i zakup beczkowozów, wyznaczenie i przygotowanie schronów i miejsc schronienia, do których doprowadzone mają być dodatkowe przyłącza prądu i wody. W stolicy ma również powstać dodatkowy magazyn przeciwpowodziowy ze sprzętem, który będzie wykorzystywany również w sytuacji innych zagrożeń.

Jesteśmy na te inwestycje gotowi, tak samo jak na zakup sprzętu, który może służyć w wielu sytuacjach kryzysowych - zapewnił prezydent Warszawy.

Rafał Trzaskowski: przezorny zawsze ubezpieczony

Rafał Trzaskowski przekazał, że Warszawa będzie też konsultować z rządem, jak zorganizować i oznakować miejsca ewakuacji dla mieszkańców oraz przygotować szpitale "na każdą ewentualność". Władze stolicy chcą również, by w nowo budowanych szkołach obowiązkowo zapewniane były dodatkowe łącza energetyczne i wodne oraz powstawały w nich wzmocnione pomieszczenia.

W Warszawie ma być także organizowany coroczny tydzień edukacji dla bezpieczeństwa mieszkańców, którego częścią będą ćwiczenia np. z pierwszej pomocy.

Nie musimy się niczego obawiać, bo sytuacja jest pewna. Ale przezorny, zawsze ubezpieczony - zaznaczył Rafał Trzaskowski podczas konferencji.

Stołeczny Ratusz rozpoczął działania

Zdaniem prezydenta Warszawy niezbędna jest ustawa o obronie cywilnej, ponieważ wyzwań dla samorządu w ostatnich latach "jest mnóstwo". Włodarz miasta wskazał wśród nich m.in. pandemię, migracje, czy kryzys klimatyczny.

Warszawa jest jedynym miejscem, które ma swoje własne centrum bezpieczeństwa i może reagować na sytuacje kryzysowe. Ważne jest to, by to miejsce zabezpieczyć i rozwijać, by być gotowym na każdy scenariusz. Mimo że nie było podstaw prawnych, z własnej inicjatywy zrobiliśmy audyt miejsc schronienia - dokładnie wiemy gdzie te miejsca w Warszawie są. Teraz pytanie, jak te miejsca odpowiednio przystosować i oznakować - powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Polityk zaznaczył, że całkowita powierzchnia tego typu miejsc w Warszawie wynosi 7 milionów metrów kwadratowych, podczas gdy norma na osobę to 2 metry kwadratowe. Trzaskowski sprecyzował, że są to przede wszystkim:

  • podziemne parkingi
  • metro
  • przeróżnego rodzaju struktury podziemne

Prezydent Warszawy zapowiedział też współpracę z rządem przy tworzeniu przepisów o obronie cywilnej. Zapewnił, że miasto będzie konsultować nowe przepisy z innymi samorządami tak, by w ustawie znalazły się przede wszystkim jasny podział kompetencji i jasne definicje, m.in. schronów, czy miejsc schronienia.

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział dziennikarzom, że projekt tej ustawy, opracowywany przez jego resort wspólnie z ministerstwem spraw wewnętrznych i administracji, powinien trafić pod obrady komitetu RM ds. bezpieczeństwa, który zwoła na wtorek.

"Nie ma dziś nic ważniejszego niż bezpieczeństwo"

Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że obecnie prowadzone są konsultacje projektu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej.

Sam rząd nie wystarczy i nie da się tego zrobić bez samorządów, to one będą miały zadania do wykonania podczas zagrożeń - podkreślił wicepremier, dziękując Trzaskowskiemu za inicjatywę programu i zaangażowanie samorządowych pieniędzy dla ochrony ludności.

W ocenie szefa MON potrzebne jest budowanie miejsc schronienia, zmiany w prawie budowlanym i jasne wskazanie, kto i za co odpowiada. Minister dodał, że potrzebne są ćwiczenia, które będą wspólnie przeprowadzane m.in w szkołach.

To jest racja stanu Polski. Nie ma dziś nic ważniejszego niż bezpieczeństwo, na każdym poziomie i zaangażowanie każdego z nas w proces budowania bezpieczeństwa - stwierdził Kosiniak-Kamysz.

Źródło: PAP

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto