Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wyglądał Ruszów 100 lat temu? Była tu fabryka czekolady, kilka tartaków i fabryka mebli

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Ruszów, czyli dawna Rauscha, to niewielka wieś położona w powiecie zgorzeleckim, w gminie Węgliniec. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1438 roku, a Ruszów należał wówczas do rodziny von Penzig z Pieńska. Pod koniec XV wieku jego właścicielem stała się rada miejska w Zgorzelcu. W czasie wojny trzydziestoletniej wioska w znacznej mierze została spalona przez szwedzkie wojsko i wielu rodzimych mieszkańców musiało ją opuścić. zobaczcie, jak wyglądała na starych fotografiach.

Po latach Ruszów rósł jednak w siłę. Na początku XVIII wieku uruchomiono tu hutę szkła, a w XIX wieku linię kolejową, która komunikowała wioskę z Iłową i Węglińcem. Jeszcze przed II Wojną Światową miejscowość liczyła 6,5 tysiąca mieszkańców i znajdowała się tutaj jedna z największych fabryk na Dolnym Śląsku, produkująca sklejki. Działało 5 tartaków, fabryka czekolady, huty szkła, odlewnia żelaza, oraz fabryka mebli. W Ruszowie znajdował się także klasztor i trzy szkoły, wydawano tu także lokalną gazetę.

W kwietniu 1945 r. w wiosce utworzono szpital dla II Armii Wojska Polskiego, rannych w czasie forsowania Nysy Łużyckiej.

Jesteście ciekawi, jak wyglądał przedwojenny Ruszów. Zobaczcie archiwalne zdjęcia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto