Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Region jeleniogórski: Kandydaci z resortową przeszłością

Janusz Pawul
Piętnastu amatorów samorządowych mandatów z Jeleniej Góry i sześciu powiatów południowo-zachodniej Polski przyznało się do współpracy z organami bezpieczeństwa państwa.

Każdy z nich na obwieszczeniu lokalnej komisji wyborczej o kandydatach ma adnotację, że złożył następujące oświadczenie: pracowałem i pełniłem służbę w organach bezpieczeństwa państwa w rozumieniu ustawy z dnia ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U z 2007 r. Nr 63, poz. 425, z późn. zm.)

Jak sprawdziliśmy, w powiecie lubańskim takim wpisem przy swoim nazwisku może się "pochwalić" Jan Smreczyński, sekretarz powiatu lubańskiego, który kandyduje do rady powiatu z Obywatelskiego Komitetu Wyborczego Wyborców Powiat 2010 oraz Jan Baniak, który kandyduje do rady miejskiej Lubania z tego samego komitetu.
W powiecie zgorzeleckim wpis o współpracy z organami bezpieczeństwa państwa figuruje przy nazwisku Ryszarda Burdy, który ubiega się o mandat radnego powiatu z listy komitetu wyborczego Łączy Nas Powiat Zgorzelecki.

Jak mówi Janina Nowak, dyrektor jeleniogórskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, każdy kandydat ma obowiązek złożenia oświadczenia lustracyjnego. Na obwieszczeniach wyborczych podaje się jednak do wiadomości tylko pozytywne oświadczenia, tzn. oświadczenia o współpracy kandydatów.

- Nie byłem żadnym tajnym agentem, tylko etatowym pracownikiem Służby Bezpieczeństwa - potwierdza Ryszard Burda. - Przez 4 lata. Pracowałem w wydziale V, zajmowałem się m.in. paszportami - dodaje. Zastrzega, że nie działał przeciwko demokratycznej opozycji, ani też nie zajmował się inwigilacją kościoła. – Nad tym pracowały wydziały III i IV - zaznacza Ryszard Burda.
Jan Baniak też nie kryje swojej mundurowej przeszłości. Zanim został oficerem policji (dziś na emeryturze) był funkcjonariuszem Wojskowej Służby Wewnętrznej.
Jan Smreczyński umieścił w swoim oświadczeniu lustracyjnym informację o współpracy, jak mówi z ostrożności. – Byłem żołnierzem Wojsk Ochrony Pogranicza i pracowałem w placówce granicznej. Według niektórych interpretacji przepisów, były one podległe zwiadowi WOP, dlatego wypełniłem oświadczenie – wyjaśnia. Zaznacza, że to była służba i żołnierz sam nie decydował, gdzie zostanie oddelegowany do pracy.

Ustawa o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 wśród osób, które muszą się przyznać do swojej przeszłości wymienia pracowników i funkcjonariuszy:

1) Resortu Bezpieczeństwa Publicznego Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego;
2) Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego;
3) Komitetu do Spraw Bezpieczeństwa Publicznego;
4) jednostek organizacyjnych podległych organom, o których mowa w pkt 1-3, a w szczególności jednostek Milicji Obywatelskiej w okresie do dnia 14 grudnia 1954 r.;
5) instytucji centralnych Służby Bezpieczeństwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz podległych im jednostek terenowych - wojewódzkich, powiatowych i równorzędnych komend Milicji Obywatelskiej oraz w wojewódzkich, rejonowych i równorzędnych urzędów spraw wewnętrznych;
6) Akademii Spraw Wewnętrznych;
7) Zwiadu Wojsk Ochrony Pogranicza;
8) Zarządu Głównego Służby Wewnętrznej jednostek wojskowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz podległych mu komórek;
9) Informacji Wojskowej;
10) Wojskowej Służby Wewnętrznej;
11) Zarządu II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego;
12) innych służb Sił Zbrojnych prowadzących działania operacyjno-rozpoznawcze lub dochodzeniowo-śledcze, w tym w rodzajach broni oraz w okręgach wojskowych;
13) Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk wraz z wojewódzkich i miejskich urzędów kontroli prasy, publikacji i widowisk oraz Głównego Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk wraz z okręgowymi urzędami;
14) Urzędu do Spraw Wyznań oraz terenowych organów administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw wyznań stopnia wojewódzkiego.

Do organów bezpieczeństwa państwa, w rozumieniu ustawy, należą także organy i instytucje cywilne i wojskowe państw obcych o zadaniach podobnych do zadań organów, o których mowa w ust. 1. Jednostkami Służby Bezpieczeństwa, w rozumieniu ustawy, są te jednostki Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, które z mocy prawa podlegały rozwiązaniu w chwili zorganizowania Urzędu Ochrony Państwa, oraz te jednostki, które były ich poprzedniczkami.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto