Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Region: zmiany w egzaminach na prawo jazdy

Paulina Gadomska
Mieszkańcy Zgorzelca, Lubania, Bolesławca szturmują WORD w Jeleniej Górze. Dlaczego? Bo chcą zdać egzamin na prawo jazdy przed 19 stycznia, zanim wejdą zmiany

Kandydaci na kierowców z naszego regionu mają 10 dni, by przynajmniej teraz zdać część teoretyczną. Po 19 stycznia wchodzi bowiem w życie nowy system egzaminowania, który jest o wiele trudniejszy niż dotychczas. I dlatego w jeleniogórskim WORD teraz test z przepisów ruchu drogowego chce zdawać trzy razy więcej osób niż zwykle. Tworzą się ogromne kolejki, mimo że ośrodki pracują nawet w soboty.
19-letnia Marta z gminy Zgorzelec, na pierwszy swój egzamin pojechała na początku grudnia. - Niestety, nie zdałam. Kolejny wyznaczono mi dopiero po świętach- opowiada.- Codziennie dzwoniłam do WORD pytając się, czy zwolnił się jakiś wcześniejszy termin. Dlaczego Marta i inni kandydaci na kierowców tak się spieszą?
- Od 19 stycznia będzie trudniej uzyskać prawo jazdy- przyznaje Robert Tarsa, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Jeleniej Górze, gdzie najczęściej mieszkańcy naszego regionu zdają egzaminy.
Istotne zmiany wprowadzone zostaną w części teoretycznej zdawanego egzaminu. prawo jazdy będą musieli, przystępując do egzaminu, rozwiązać test, który znajduje się w części teoretycznej egzaminu.
Do tej pory przyszli kierowcy musieli odpowiedzieć w ciągu 25 minut na 18 pytań testowych, w których prawidłowych odpowiedzi mogło być więcej niż jedna, a wszystkie one były punktowane na tym samym poziomie.
Teraz kandydat będzie musiał odpowiedzieć na 32 pytania testowe, gdzie tylko jedna odpowiedź będzie prawidłowa, a każda z nich będzie inaczej punktowana, w skali 1-3 punkty.
Aby zaliczyć egzamin należy mieć co najmniej 64 punkty, na maksymalne 76 punktów. Na odpowiedź każde pytanie mamy 35 sekund. Do tej pory kandydat miał do swojej dyspozycji 25 minut, a czas na odpowiedź na każde pytanie nie był określony.
- Wydaje mi się, że teraz egzamin teoretyczny będzie znacznie trudniejszy. Do tej pory można było cały zestaw wykuć na pamięć. Teraz będzie to znacznie trudniejsze- mówi Karolina Kozińska ze Zgorzelca, która prawo jazdy ma od dwóch lat. -
Ponadto zanim kandydat uda się do szkoły nauki jazdy, będzie musiał odwiedzić właściwe starostwo powiatowe, gdzie zostanie utworzony jego elektroniczny profil.
Dzięki temu wyniki egzaminów będą wprowadzane za pośrednictwem komputera, w starostwie powiatowym. Obowiązek ten nałożony zostanie nie tylko dla kierowców, którzy pierwszy raz będą podchodzić do egzaminu, ale i dla tych, którzy chcą poszerzyć zakres posiadanego prawa jazdy. Wbrew wcześniejszym zapewnieniom część przepisów nie wejdzie w życie już teraz. Wynika to z niedostosowania Centralnej Ewidencji Kierowców. Dopóki system nie będzie w pełni funkcjonalny, czyli najprawdopodobniej do 2016 roku, świeżo upieczonych kierowców ominie kilka bolesnych przepisów takich jak wprowadzenie obowiązkowych kursów doszkalających, zwiększone ograniczenie prędkości dla młodych kierowców, kursy reedukacyjne czy powrót zielonego listka. Już za dwa tygodnie wprowadzone zostaną również nowe kategorie prawa jazdy. Dzięki nim uregulowane zostaną zasady poruszania się motorami i quadami.
Kategoria AM:
- motorower,
- czterokołowiec lekki.
Kategoria A1:
- motocykl o pojemności silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg,
- motocykl trójkołowy o mocy nieprzekraczającej 15kW,
-pojazd określony dla prawa jazdy kategorii AM;

Kategoria A2:
- motocykl o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg, przy czym nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe o mocy przekraczającej dwukrotność mocy tego motocykla,
- motocykl trójkołowy o mocy nieprzekraczającej 15 kW,
-pojazdy określone dla prawa jazdy kategorii AM.
Po 19 stycznia . wzrośnie również cena za prawo jazdy. Egzaminy teoretyczne na wszystkie kategorie będą kosztowały 30 zł, czyli o 8 zł więcej niż do tej pory.
Egzaminy praktyczne będą kosztowały odpowiednio:
AM- 140 złotych;
A1, A+A2- 180 złotych;
B- 140 złotych;
B1- 170 złotych;
C, D, B+E- 200 złotych;
C+E- 245 złotych.

19 stycznia wprowadzone zostaną również zmiany dotyczące wieku świeżo upieczonych kierowców:
14 lat - dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii AM; 16 lat - dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii A1, B1 i T; 18 lat - dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii A2, B, B+E, C1 i C1+E; 20 lat - dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii A, jeżeli osoba co najmniej od dwóch lat posiada prawo jazdy kategorii A2; 21 lat - dla motocykli trójkołowych o mocy przekraczającej 15 kW, jeżeli osoba posiada prawo jazdy kategorii A;
24 lata - dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii A, jeżeli osoba nie posiadała co najmniej przez dwa lata prawa jazdy kategorii A2.

Czy wprowadzone zmiany utrudnią nowym kierowcom uzyskanie prawa jazdy? A może pozwolą na poprawę bezpieczeństwa na drogach?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto