Spis treści
Najbardziej pożądana restauracja. Po remoncie wypijemy wreszcie kawę na szczycie Śnieżki
#NowaŚnieżka2025 to jeden z najważniejszych projektów realizowanych przez IMGW-PIB, a dolny spodek obserwatorium znów ma się stać miejscem spotkań piechurów, którzy weszli na najwyższy szczyt Karkonoszy. To jednocześnie jedno z trudniejszych zadań, które wymaga sporo pracy i nakładów finansowych.
Analizy zmian i restrukturyzacji obiektu prowadzone są od końca 2019 roku, kiedy dyrekcja IMGW-PIB odbyła szereg spotkań z jednym z autorów projektu WOM Śnieżka – Waldemarem Wawrzyniakiem. Pandemia Covid19 opóźniła wiele prac. Mimo to, w 2021 roku udało się zabezpieczyć poszycie dachowe dwóch dysków- środkowego i górnego. W tym roku wykonane zostało wzmocnienie konstrukcji zewnętrznej dysku dolnego- restauracyjnego.

- Zgodnie z planem w tym roku zostanie ogłoszone postępowanie przetargowe na opracowanie wielobranżowej dokumentacji projektowo - kosztorysowej remontu i przebudowy obiektu- informuje Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy IMGW-PIB.
Chodzi o opracowanie dokumentacji projektowej instalacji wodnej, kanalizacyjnej i energetycznej do wszystkich obiektów użytkowych WOM Śnieżka oraz przygotowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej remontu generalnego dysku dolnego.
Prace budowlane, instalacyjne, kanalizacyjne, teletechniczne i energetyczne wszystkich obiektów obserwatorium na Śnieżce oraz kompleksowy remont dolnego dysku, w którym turyści znajdą schronienie, pożywią się i odpoczną zaplanowane są na lata 2023- 2025.
Instytut zaplanował działania, dostosowując prace do możliwości ich wykonywania w sezonie letnim i zimowym. Inwestycja może kosztować nawet 3,3 mln euro.
- Obiekt pełni istotną funkcję wynikającą ze statutowej działalności IMGW-PIB, jaką jest państwowa służba hydrologiczno-meteorologiczna. Instytut zakłada, że w przyszłości będzie możliwe udostępnienie obiektu dla zwiedzających. Problematyczna pozostaje infrastruktura wodna, kanalizacyjna i drogowa w obszarze Karkonoskiego Parku Narodowego. Zagadnienie obsługi ruchu turystycznego na górze Śnieżka pozostaje w gestii Karkonoskiego Parku Narodowego- zaznacza Walijewski.
Katastrofa budowlana i zamknięty obiekt na Śnieżce
Budowa imponującego obserwatorium na Śnieżce ruszyła w 1966 roku i trwała osiem lat. W marcu 2009 roku doszło do katastrofy. Pracownicy WOM zauważyli pękniętą ścianę oraz wybrzuszenie podłogi. Wszyscy zostali ewakuowani, a kilka dni później część górnego dysku zawaliła się. Szybkie działania IMGW pozwoliły na wzmocnienie i naprawę konstrukcji tego elementu. Następnie wzmocniono i przebudowano środkowy spodek. Na rewitalizację czekał już jedynie najniżej położony dysk. Pech chciał, że zanim do niej doszło, obiekt został całkowicie zamknięty dla karkonoskich turystów. Od 2015 roku piechurzy wybierający się na najwyższy szczyt Karkonoszy mogą tylko pomarzyć o wejściu do obserwatorium. Nie można się w nim schronić przed wiatrem, skorzystać z toalety czy z bufetu.
Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne na szczycie Śnieżki jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na całym świecie. Marsjańskie talerze, kosmiczne spodki, statek kosmiczny- od początku powstania oryginalnego obiektu kojarzony był z kosmosem. Już od 48 lat góruje na najwyższym szczycie Karkonoszy.

Prawdziwa królowa Karkonoszy. Śnieżka to ulubiony cel turystów/sc]
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Hotel Fariones
Najstarszy hotel na wyspie w zupełnie nowej odsłon…
kup teraz

Hotel Barceló Margaritas Royal Level
Najnowsza część znanego i lubianego hotelu Barceló…
kup teraz

Hotel Royal Hideaway Corales Beach
Niepowtarzalny klimat i wyjątkowa atmosfera w jedn…
kup teraz

Hotel Savoy Palace
Pięknie położony, ze wspaniałym widokiem na Ocean …
kup teraz

Hotel Secrets Bahía Real Resort & Spa
Tu poczujesz się jak we śnie! Jedyny w swoim rodza…
MKOL dopuszcza Rosjan do startów, są jednak warunki