Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remontują zabytkowy kościół w Kopaczowie. Wchodzisz do domu w Polsce, a na podwórku masz już Czechy? Niezwykła wioska!

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Zabytkowy kościół ewangelicki w Kopaczowie
Zabytkowy kościół ewangelicki w Kopaczowie Wikipedia/fotopolska.eu/MZGK
Kopaczów to niewielka wieś w powiecie zgorzelecki, która liczy niespełna 1,5 km. Z Czechami (miejscowość Hrádek nad Nisou) oddziela ją potok Lubota. Aktualnie trwają prace remontowe w starym ewangelickim kościele pod wezwaniem Józefa Oblubieńca NMP.

Spis treści

Kopaczów - niewielka wioska z zabytkami i czeskimi sąsiadami

Wieś leży w południowej części gminy Bogatynia i jej początków prawdopodobnie należy doszukiwać się w końcu XIII wieku. Z praskich dokumentów kościelnych wynika, że w 1277 roku otrzymała nazwę „ulrici villa”, a następnie Ullersdorf. Po reformacji Marcina Lutra rdzenni mieszkańcy Kopaczowa przyjęli reformę kościoła powszechnego i stali się ewangelikami. Mieszkali tu do1945 roku. Po II wojnie światowej do wsi powoli zaczęli napływać Polacy, a jej samej nadano nazwę Kopaczów, która nie ma zdanego związku z historycznym źródłosłowem.

Historyczny podział Kopaczowa sięga początków XVI wieku. Wtedy północna część wsi należała do państwa frydlanckiego, a południowa do grafensteińskiego. Te zawiłości dały o sobie znać na przestrzeni czasów. Przed wybuchem drugiej wojny światowej we wsi przebiegała jedna wspólna droga, która nastręczała problemów kierowcom. Dlaczego? W Saksonii obowiązywał ruch prawostronny, a w powstałej Czechosłowacji lewostronny. Podjęto decyzje, że na neutralnym pasie kierowcy będą jeździć po prawej stronie jezdni. To jednak nie wszystkie kłopoty, z jakimi borykali się mieszkańcy Kopaczowa jeszcze po wojnie.

Kopaczów - wieś na trójstyku granic
Dawny pałac w KopaczowieWikipedia/fotopolska.eu/MZGK

Sporny dom w Kopaczowie

Dom z ciemnopomarańczową elewacją miał wyjątkowo ciekawe połączenie. Granica ustalona już po 1945 roku przechodziła przez budynek i choć on sam leżał po polskiej stronie, to część okien i drzwi wychodzące na podwórko już nie. Mieszkający w Kopaczowie żartowali, że możemy wejść do niego w Polsce, a wyjść w Czechosłowacji.

Zabytkowy kościół ewangelicki i cmentarz z nagrobkami

W Internecie nie znajdziemy wielu informacji nt. zabytkowego kościoła (XVIII w.), choć możemy go oglądać na litografiach z XIX wieku. Wiemy, że był kilkukrotnie przebudowywany, a tuż obok znajduje się ewangelicki cmentarz z zachowanymi płytami nagrobnymi. Wśród nich barokowe epitafium Johanne Eleonore Grünmaldin, żony Gottlieba, zmarłej 12 kwietnia 1692 roku, grobowiec rodziny Gäntzer czy nagrobek Maxa Jautze (1900-1929). Na cmentarzu znajduje się też pomnik poległych w trakcie I wojny światowej.

Kopaczów - wieś na trójstyku granic
Cmentarz ewangelicki w KopaczowieWikipedia/fotopolska.eu/MZGK

Aktualnie trwają prace remontowe polegające na skuciu części tynków, uzupełnieniu brakujących zabytkowych wypraw tynkarskich oraz gruntowanym malowaniu tynków. Jak przebiegają?

Jak dojechać do Kopaczowa? Mapa dojazdu

Wioska leży na Pogórzu Izerskim w odległości 5 km od Żytawy. We wsi znajduje się niewielki potok, który rozdziela Czechy od Polski.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto