Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rybarzowice i dawni mieszkańcy. Wieś zniknęła z powierzchni ziemi, ale wspomnienia są nadal pielęgnowane. Zdjęcia

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Ślub w Rybarzowicach
Ślub w Rybarzowicach Rybarzowice/Facebook
Rybarzowice powstały jeszcze w średniowieczu, ale zostały zmiecione w wyniku działalności kopalni Turów. Zniknął zabytkowy pałac, domy przysłupowe, a mieszkańcy zostali przesiedleni. Udało nam się dotrzeć do ich zdjęć. Zobaczcie.

Spis treści

Rybarzowice, czyli wieś widmo w powiecie zgorzeleckim

Nazwa Rybarzowice, nieistniejąca wieś leżąca w bliskiej odległości od Bogatyni, po raz pierwszy pojawia się w dokumentach już w 1381 roku. Mieścina istniała do końca XX wieku, kiedy z inicjatywy kopalni zaczęto wysiedlać jej mieszkańców. W latach 60-tych mieszkało tu 1500 osób, a 25 lipca 2000 roku został wyburzony ostatni z domów.

Co wiemy o Rybarzowicach? Historia wsi jest zaskakująca

W Rybarzowicach istniały dawniej dwa pałace, po których dziś ostały nam już tylko zdjęcia. "Stary Pałac" powstał w 1690 roku na zlecenie hrabiego Leopolda von Nostitza. W latach 1763–1776 zbudowano drugi, bardziej okazały pałac. Jego projektantem był Andrzej Hunigen, pochodzący z pobliskiego Zittau. W pałacu mieściły się dzieła sztuki i pokaźna biblioteka. W skład majątku wchodził zabytkowy park oraz Świątynia Dumania, gdzie hodowano bydło oraz prowadzono browar wraz z gorzelnią.

W przedwojennych Rybarzowicach funkcjonowała szkoła oraz dom opieki nad zniedołężniałymi ludźmi. Wieś, jak na tamte czasy, była świetnie wyposażona i kwitł tu handel. Znajdowały się tu dwie masarnie i piekarnie oraz trzy stacje paliwowe. Na miejscu działał krawiec, szewc oraz ślusarze.

Po wojnie "Świątynię Dumania", czy też inaczej "dobro rycerskie" przekształcono w PGR, a jeden z najpiękniejszych pałaców na Dolnym Śląsku wysiedlono i pozwolono, żeby niszczał. Później kopalnia Turów rozpoczęła wydobycie węgla metodą odkrywkową, więc ze wsi zaczęto wysiedlać mieszkańców. Rybarzowice zniknęły z mapy pod koniec XX wieku, a ostatni dom zburzono w lipcu 2000 roku.

Dziś trudno uwierzyć, że miejscowość z tak bogatą historią i stylową architekturą, nie istnieje. Jedyna pamiątka, jaka po niej została to fontanna, która dziś zdobi wejście do pałacu w Wojanowie.

Powojenne Rybarzowice. Mieszkało tu 1500 osób

Rybarzowice to nie jedyna wieś, która ucierpiała w związku z działalnością kopalni. Smutny los spotkał także Biedrzychowice, Strzegomice oraz Wigancice. Mieszkańcy swoje dawne domy mogą podziwiać wyłącznie na zdjęciach i dzielić się swoimi wspominkami w Internecie. W mediach społecznościowych działa grupa o nazwie "Rybarzowice" skąd pochodzą publikowane przez nas zdjęcia. Widać na nich dzieci uczęszczające do szkoły i mieszkańców w codziennych sytuacjach. Zobaczcie, jak dawniej wyglądała wioska.

Gdzie znajdowały się Rybarzowice? Mapka dojazdu

Rybarzowice to dziś teren kopalni. Trudno uwierzyć, że w tym miejscu znajdowały się dwa pałace, kościół oraz szkoła.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto