Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skaner prześwietli ubranie pacjenta

RS
Międzynarodowa konferencja naukowa „Życie bez bólu” odbędzie się w Zgorzelcu w dniach 29-31 marca. Swój udział zapowiedziało ponad 130 specjalistów, lekarzy, fizjoterapeutów i naukowców z całego świata. Uczestnicy będą przedstawiać najnowsze badania i osiągnięcia techniki w dziedzinie fizjoterapii i problematyki związanej z niepełnosprawnością.

Z krajowym konsultantem w dziedzinie fizjoterapii prof. Zbigniewem Śliwińskim, organizatorem międzynarodowej konferencji „Życie bez bólu” rozmawia Rafał Święcki

Od roku realizujecie międzynarodowy program, który ma pomóc w diagnozowaniu wad postawy u dzieci. Można go już podsumować ?

- Przebadaliśmy dotąd prawie 90 dzieci z Polski. W przyszłym miesiącu rozpoczynamy badania dzieci niemieckich. Te badania są bezpłatne. Pierwszy etap zakłada przebadanie w sumie 300 dzieci ze Zgorzelca i Gorlitz, w przedziale wiekowym od 9 do 13 lat. Projekt ma trwać trzy lata. Mam nadzieję, że uda się nam rozszerzyć teren działania. Wkrótce będziemy badać dzieci, nie tylko z tych dwóch miast, ale także mieszkające na terenie powiatów po obu stronach granicy.

Co mówią dotychczas zebrane dane, jest dobrze, czy źle?

- Generalnie nie odbiegamy od normy. Nasze dzieci prowadzą siedzący tryb życia. Obserwujemy u nich zmniejszoną pojemność oddechową płuc, mniejszą elastyczność mięśni. Widać, że brakuje im spontanicznego ruchu. Jednak celem naszych badań jest nie tylko stwierdzenie odchyleń od normy, ale przede wszystkim wyłapanie dzieci ze skoliozą. To choroba, która często rozwija się pomiędzy 9 a 13 rokiem życia. Ten przedział wiekowy jest zaniedbany, bo badania przesiewowe w szkołach podstawowych są prowadzone w pierwszej lub drugiej klasie, a potem dopiero w szóstej. Nie wykluczam, że wystąpimy z wnioskiem by zmienić w Polsce system badań w szkołach i poradniach. Bo im wcześniej wykryjemy skoliozę tym większe szanse ma zatrzymanie skrzywienia lub nawet wyprostowanie kręgosłupa dziecka.

Jak pomagacie tym dzieciom?
- Są leczone w naszym centrum rehabilitacji metodą FED. Jej autorem jest prof. Santos Sastre Fernandez z Hiszpanii. Jesteśmy jedynym ośrodkiem w Polsce, który realizuje tę nowatorską metodę w ramach finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dzięki tej metodzie można bezoperacyjnie pomóc dzieciom, które według konwencjonalnej ortopedii, były kwalifikowane do zabiegów operacyjnych. Z naszych doświadczeń wynika, że w ponad 70 procentach trudnych przypadków (30 stopni skrzywienia) udało się nam zatrzymać postępowanie skrzywienia. A u dużej grupy dzieci udało się znacznie zmniejszyć kąt skrzywienia.

W projekcie uczestnicy Uniwersytet Techniczny w Dreźnie. Jaka jest jego rola?
- Przygotowuje urządzenie, które będzie pozwalało na robienie badań przesiewowych bez rozbierania pacjenta. Ciało zostanie zeskanowane przez ubranie. Matematyczne odwzorowanie sylwetki pozwoli natychmiast wyłapać odchylenia od norm. Proszę sobie wyobrazić, jakim problemem jest przebadanie dziewczynki 12-13 letniej, która nie chce się rozebrać, bo się wstydzi. To urządzenie sprawi, że badanie nie będzie dla niej stresujące. Sądzę, że otrzymamy je na koniec trwania projektu, czyli w 2013 roku.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bogatynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto