Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śnieżka. Remont kosmicznych spodków potrwa 4 lata i będzie kosztował ponad 3 mln euro. Turyści znowu będą mogli tutaj wejść

Paulina Gadomska
Paulina Gadomska
Nowa Śnieżka. Tak nazywa się projekt Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - IMGW PIB, na który czekali turyści i miłośnicy Karkonoszy. W ciągu 4 lat ma zostać przeprowadzony remont kosmicznych spodków Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na Śnieżce. Inwestycja ma wynieść 3,3 mln euro. Co zostanie zrobione?

To ma być obiekt na miarę XXI wieku. Od 2019 roku trwają rozmowy dotyczące prac rekonstrukcyjno- remontowych. Ten znany wszystkim obiekt naukowy służy do obserwacji meteorologicznych. Dyrekcja IMGW-PIB zdecydowała latem 2019 roku, że jego dolny dysk zostanie przystosowany do potrzeb turystycznych.

Dolny kosmiczny spodek będzie otwarty dla turystów. Na to czekali wszyscy

- #NowaŚnieżka jest jednym z priorytetowych projektów realizowanych przez IMGW-PIB. W ciągu kolejnych 4 lat dolny spodek, nazywany restauracyjnym, ma stać się miejscem spotkań wszystkich miłośników wędrówek, natury i gór w Karkonoszach. Inwestycja może wynieść około 3.3 mln EURO. Instytut zaplanował działania, dostosowując prace do możliwości ich wykonywania w sezonie letnim i zimowym- informuje biuro prasowe IMGW- PIB.

Prace prowadzone będą etapami. W 2021 roku ruszyły prace zabezpieczające poszycie dachowe dwóch dysków WOM Śnieżka – środkowego i górnego. W drugim etapie, w roku 2022 konieczne będzie wzmocnienie konstrukcji zewnętrznej dysku dolnego- tzw. restauracyjnego. Opracowana zostanie również dokumentacja projektowa instalacji wodnej, kanalizacyjnej i energetycznej do wszystkich obiektów użytkowych WOM Śnieżka oraz dokumentacja projektowo- kosztorysowa remontu generalnego dolnego dysku. W latach 2023- 2025 prowadzone będą prace budowlane, instalacyjne, kanalizacyjne, teletechniczne i energetyczne wszystkich obiektów Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na szczycie. Wtedy też nastąpi kompleksowy remont dysku restauracyjnego, do którego dostęp będą mieli turyści.

Obiekt zamknięty dla turystów

Budowa Marsjańskich Spodków na Śnieżce ruszyła w 1966 roku i trwała osiem lat. W marcu 2009 roku doszło do katastrofy. Pracownicy obserwatorium zauważyli pękniętą ścianę oraz wybrzuszenie podłogi. Z obiektu wszyscy zostali ewakuowani. Kilka dni później część górnego dysku zawaliła się. Szybkie działania IMGW pozwoliły na wzmocnienie i naprawę konstrukcji tego elementu. Następnie wzmocniono i przebudowano środkowy spodek. Na rewitalizację czekał już jedynie najniżej położony dysk. Zanim do niej doszło, obiekt został całkowicie zamknięty dla piechurów. Od pięciu lat turyści wybierający się na najwyższy szczyt Karkonoszy, mogą zapomnieć o wejściu do obserwatorium. Nie można w nim schronić się przed wiatrem, skorzystać z toalety czy z bufetu.

Obserwatorium meteorologiczne na szczycie Śnieżki jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na całym świecie. Marsjańskie talerze, kosmiczne spodki, statek kosmiczny- od początku powstania oryginalnego obiektu kojarzony był z kosmosem. Już od 47 lat góruje na najwyższym szczycie Karkonoszy.

Światowe znaczenie dla meteorologii. Pomiary prowadzone są na Śnieżce od 140 lat

Obserwatorium na Śnieżce dokonuje pomiarów nieprzerwanie od 1880 roku. Jest to idealne miejsce do analizy zmian klimatu.

- Dane te są wyjątkowe, ponieważ szczyt Śnieżki pozbawiony jest wpływów lokalnych związanych z działalnością człowieka. WOM Śnieżka to jedno z dwóch polskich obserwatoriów IMGW włączonych do światowego systemu stacji wysokogórskich Międzynarodowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), zobowiązanych do nieprzerwanego prowadzenia badań i pomiarów- informuje IMGW- PIB.

Zobaczcie jak budowano kosmiczne obserwatorium na Śnieżce i wnętrza, które skrywa!

Śnieżka. Remont kosmicznych spodków potrwa 4 lata i będzie k...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto