Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sprawdź, czy wybielanie zębów w gabinecie jest zdrowe?

abcZdrowie.pl
Pasty wybielające mogą lekko poprawić wygląd szkliwa, ale jeśli marzy się nam śnieżnobiały uśmiech, lepszym wyborem są profesjonalne zabiegi wybielające, przeprowadzane w specjalistycznym gabinecie dentystycznym. Czy taki wybór jest całkowicie nieszkodliwy?

Domowe wybielanie zębów uchodzi za bezpieczne – preparaty rozjaśniające odcień zębów są bowiem stosunkowo łagodne w działaniu – ale jego efekty pozostawiają zwykle wiele do życzenia. Natomiast ze względu na wysoką skuteczność, zabiegi specjalistyczne są nierzadko uznawane za szkodliwe na zdrowia zębów. Czy osoby sceptycznie nastawione do profesjonalnego rozjaśniania szkliwa mają rację?

Metody profesjonalnego wybielania zębów

Obecnie stosowanych jest kilka różnych metod rozjaśniania szkliwa – wybór konkretnej techniki zależy od stanu uzębienia pacjenta oraz jego możliwości finansowych. Do bardziej przystępnych pod względem cenowym metod wybielania zębów zalicza się metodę nakładkową, która polega na aplikacji środka wybielającego (zwykle jest to nadtlenek karbamidu) na winylową szynę, indywidualnie dopasowaną do szczęki pacjenta. Szynę zakłada się co noc przez 1-2 tygodnie. W tym czasie środek wybielający wyraźnie rozjaśnia zęby, a efekt utrzymuje się nawet przez kilka lat. Raz na kilkanaście miesięcy można przeprowadzić kurację przypominającą, stosując szyny ze środkiem wybielającym przez 1-2 noce.

Bardziej kosztowna jest metoda naświetleniowa, przeprowadzana wyłącznie w gabinecie dentystycznym. Jak wyjaśnia dentysta Dorota Miczuga-Bieława, „wybielanie zębów w gabinecie polega na pokryciu powierzchni zębów środkiem wybielającym zawierającym nadtlenek mocznika lub nadtlenek wodoru w bardzo dużym stężeniu (średnio 30-38%, a nawet do 52%), a następnie aktywowaniu procesu wybielania światłem lampy halogenowej, plazmowej, ksenonowej, diodowej, laserem argonowym lub półprzewodnikowym. Dostarczanie energii ma na celu przyspieszenie procesu wybielania dzięki zwiększeniu szybkości tworzenia się wolnych rodników tlenu”. Zastosowanie metody naświetleniowej przynosi spektakularne efekty – odcień zębów można rozjaśnić aż o osiem tonów!

Plusy i minusy metody naświetleniowej

Naświetlanie zębów pokrytych żelem wybielającym ma wiele zalet – przede wszystkim nie wymaga przeprowadzania dodatkowych zabiegów domowych, jest wygodne i skuteczne. Już po pierwszym zabiegu można uzyskać optymalny efekt rozjaśnienia szkliwa, utrzymujący się przez około dwa lata. „Trwałość zabiegu wybielenia zębów w największym stopniu zależy od trybu życia pacjenta (higiena, dieta, nikotyna)”, podkreśla dentysta.

Olśniewający uśmiech ma, niestety, swoją cenę. Mimo iż profesjonalne wybielanie nie szkodzi zdrowiu zębów, może prowadzić do ich nadwrażliwości. Dolegliwości bólowe pojawiają się wówczas podczas jedzenia gorących posiłków, picia zimnych napojów i wdychania powietrza ustami. Przenikliwy ból zębów to źródło dyskomfortu, dlatego warto poinformować o nim dentystę.

Minusem zastosowania naświetleniowej metody wybielania zębów jest również efekt końcowy zabiegu. Dopiero po upływie kilku dni widoczny jest ostateczny odcień szkliwa – dla niektórych pacjentów bywa on niemałym zaskoczeniem, ekstremalnie białe zęby mogą bowiem wyglądać nienaturalnie.

Postęp technik dentystycznych sprawił, że możemy poddać się zabiegowi wybielania zębów, nie obawiając się o ich osłabienie. Aby efekt rozjaśniania szkliwa był optymalny, warto skorzystać z usług doświadczonego specjalisty i informować go na bieżąco o ewentualnych skutkach ubocznych wybielania. Szybka reakcja pozwala na złagodzenie objawów nadwrażliwości zębów i wzmocnienie szkliwa.

Partnerem serwisu jest

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto