Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stacja Kultury w Świeradowie Zdroju z prestiżowym wyróżnieniem za adaptację historycznego dworca do działań kulturalnych

OPRAC.:
Justyna Orlik
Justyna Orlik
Poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany”. Do konkursu zgłoszono 136 zabytków z 15 województw. W 6 kategoriach konkursowych jury nagrodziło 21 obiektów. Stacja Kultury ze Świeradowa Zdroju została wyróżniona. To jedna z dwóch lokalizacji na terenie Dolnego Śląska, która została zauważona w konkursie. Nagrodę otrzymał Teatr Miejski w Głogowie.

Adaptacja obiektów zabytkowych. Świeradów Zdrój z wyróżnieniem

Komisja konkursowa nie nagrodziła, ale postanowiła nagrodzić inicjatywę miasta, która polegała na przebudowie dworca kolejowego tak, żeby spełniał funkcje kulturalne i integracyjne. Miejskie Centrum Kultury, Aktywności
i Promocji Gminy „Stacja Kultury” w Świeradowie-Zdroju zostało docenione za konserwację, która przywróciła miastu zespół zabudowań historycznego dworca, umożliwiając jego wykorzystanie jako ośrodka kultury.

Stacja Kultury to serce miasta

1 marca 2019 r. w budynku byłego dworca kolejowego swoją działalność rozpoczęło Miejskie Centrum Kultury, Aktywności i Promocji Gminy „Stacja Kultury” zwane Sercem Miasta. To wyjątkowe miejsce, gdzie mieszkańcy Świeradowa-Zdroju, ale nie tylko oni, mogą spędzać czas, brać udział w licznych zajęciach, występach, koncertach czy przedstawieniach. W Centrum mieszczą się: sala widowiskowa, studio nagrań, pracownia fotograficzna, sale warsztatowe, makieta kolejowa, a przed budynkiem lokomotywa parowa Tp4-217.

Makieta kolejowa i lokomotywa parowa do obejrzenia za darmo

W wyremontowanym budynku dawnego dworca kolejowego można bezpłatnie obejrzeć makietę kolejową przedstawiającą fragmenty linii kolejowych nr 317 i 336 z lat 1945-1970 na odcinku Gryfów Śląski – Mirsk – Świeradów-Zdrój – Świeradów Nadleśnictwo. Makieta o wadze niemal 800 kg została wykonana w skali H0, a łączna długość torów wynosi ok. 105 metrów.

Lokomotywa jest usytuowana przed wejściem do budynku i została wyprodukowana w 1918 r., w niemieckiej fabryce pojazdów szynowych Borsig w Berlinie. Lokomotywy tego typu produkowane były w latach 1910-1922 i należały do najbardziej udanych konstrukcji i najliczniejszych serii parowozów eksploatowanych w PKP. Tp4-217 przed wojną pełniła służbę w Pruskich Kolejach Państwowych (KPVE), a następnie w Niemieckich Kolejach Rzeszy (DRB). W roku 1945 została przekazana do Polskich Kolei Państwowych, gdzie służyła do 1959 r. Następnie została sprzedana Przedsiębiorstwu Materiałów Podsadzkowych Przemysłu Węglowego w Szczakowie (PMPPW), a stamtąd trafiła do PMPPW w Pyskowicach, gdzie w 1981 r. zakończyła swoją służbę.

Zobaczcie, jak wygląda obiekt i jakie czekają tam na Was atrakcje!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto