Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stolpersteine, czyli złote kamienie wmurowane w chodni w Zgorzelcu i Goerlitz. Co oznaczają?

Karolina Niemczyk
Karolina Niemczyk
Paulina Gadomska
Paulina Gadomska
Złote kamienie przy ulicy Kościuszki to pamiątka dla rodziny Goldbergów.
Złote kamienie przy ulicy Kościuszki to pamiątka dla rodziny Goldbergów. Karolina Niemczyk
Coraz więcej złotych kamieni pojawia się na ulicach Zgorzelca i Goerlitz. To Stolpersteine. Co one oznaczają i dlaczego pojawiają się na chodnikach przygranicznych miast? Przeczytajcie!

Złote kostki na brukach Zgorzelca i Goerlitz

Stolpersteine to pomniki upamiętniające ofiary nazizmu. Artysta Gunter Demnig upamiętnia ofiary nazistowskiego reżimu poprzez umieszczenie mosiężnych tablic pamiątkowych na chodniku przed ostatnim, samodzielnie wybranym miejscem zamieszkania lub pracy. Te malutkie pomniki, znane jako "Stolpersteine", znajdują się w całych Niemczech i na całym kontynencie europejskim. Pojawiły się również w Zgorzelcu i Goerlitz.

Z każdym kamieniem ożywa pamięć o ludziach, którzy kiedyś tu mieszkali. Na tych kamieniach jest napisane: "Tutaj żyli..." Kamień. Nazwisko. Jedna osoba.

Złote kamienie przy ulicy Kościuszki w Zgorzelcu. To miejsce pamięci

W kamienicy przy ul. Kościuszki mieszkała żydowska rodzina Goldbergów: Max i Helene oraz ich córka Eva. W okresie II wojny światowej rodzina, by uratować się przed zagładą w obozie koncentracyjnym, musiała opuścić swoje domostwo. Udało im się uratować przed nazistami. Przez Berlin, Amsterdam, Wielką Brytanię uciekli do Stanów Zjednoczonych.

Zanim rozpoczęła się wojna, ojciec podarował Evie pięknie oprawioną książeczkę, nazwaną "poesie book". Przyjaciele i znajomi Evy pisali dziewczynce w książece wiersze, życzenia i wspomnienia często wraz ze zdjęciami lub rysunkami. Jest to swoisty pamiętnik z ucieczki przed Holokaustem.

Jedną z osób, która wpisała się do pamiętnika Evie Goldberg była Anna Frank. To jedna z najsłynniejszych żydowskich twarzy Holokaustu na świecie. Anna Frank stała się znana światu po opublikowaniu jej pamiętnika "Dziennik Anny Frank: 12 czerwca 1942 – 1 sierpnia 1944". Dokumentowała w nim swoje życie w ukryciu od 1942 do 1944 roku, podczas niemieckiej okupacji Holandii w trakcie II wojny światowej. Ostatecznie cała rodzina Franków została deportowana do Auschwitz-Birkenau. Wszyscy, w tym Anna, zostali zgładzenie w lutym 1945 roku.

Czytając wpisy z książki Evy, śledzimy niesamowitą podróż rodziny Goldbergów: ich ucieczkę i walkę o nowe życie w Stanach Zjednoczonych gdzie odnaleźli wolność i gdzie potomkowie ich rodziny mieszkają do dziś.

Gdzie znajdują się złote kostki w Zgorzelcu? MAPA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto