Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studnia dla Południa

MAG
zgorzelec.eu
22 marca obchodzić będziemy Światowy Dzień Wody. Burmistrz Zgorzelca i Dorota Tyniec, która od wielu lat prowadzi w naszym mieście działania z zakresu edukacji obywatelskiej, zaprosili zgorzeleckie szkoły do udziału w kampanii edukacyjnej „Studnia dla Południa!”. Finał już 21 marca!

Przez ostatnich kilka tygodni, uczniowie szkół, które włączyły się do kampanii, pogłębiali swoją wiedzę na temat dostępu do wody w różnych rejonach świata. Dzięki materiałom edukacyjnym PAH dowiedzieli się jak trudno dostępnym dobrem dla wielu ludzi na świecie jest woda, co sprawia, że w wielu regionach świata jej brakuje i jakie to pociąga za sobą skutki. Przeprowadzili też, w ramach udziału w akcji, zbiórkę pieniędzy, które zasilą konto PAH wspierając działania organizacji na rzecz ułatwienia dostępu do wody mieszkańcom Sudanu Południowego i Somalii.

Młodzi zmieniają świat
Zgorzeleccy uczniowie nie po raz pierwszy włączają się w działania służące niesieniu pomocy innym. Organizowane przez młodzież koncerty i zbiórki służą niesieniu pomocy lokalnie i globalne. Motyle, WOŚP, zbiórki dla Ukrainy, Syrii, Nepalu, akcje pisania listów z Amnesty International i wiele innych podejmowanych przez zgorzeleckich uczniów działań pokazują, że młodym nie jest wszystko jedno, chcą być aktywni i angażować się jeśli mogą pomóc innym.

21 marca, dokładnie w pierwszym dniu wiosny i w przededniu Światowego Dnia Wody, między 10.00 a 11.00, spotkają się na skwerze im. ks. Jerzego Popiełuszki by sfinalizować swój udział w kampanii PAH „Studnia dla Południa”.

Czy wiesz, że…
Koszt budowy jednej studni może sięgać nawet około 60 tysięcy złotych i więcej. W samym tylko Sudanie Południowym PAH wybudowała już ponad 100 studni. Jedna z nich znajduje się w szkole podstawowej w Bor. Dzięki niej 250 uczniów tej szkoły ma teraz dostęp do bezpiecznej, pitnej wody.
Dlaczego studnie są ważne?
Zapewnienie dostępu do wody i odpowiednich warunków sanitarnych to podstawowe działania w regionach świata dotkniętych kryzysami humanitarnymi. Woda, o której my na co dzień nie myślimy, bo po prostu ją mamy, dla mieszkańców krajów rozwijających się ma wartość znacznie większą niż w naszych realiach. Studnia z czystą wodą, sanitariaty to przecież nie tylko wygoda, ale też o połowę mniejsza liczba chorych w szpitalach i ograniczenie śmiertelności wśród dzieci, lepszy stan środowiska naturalnego, zmniejszenie ubóstwa i szansa na rozwój społeczno-gospodarczy. Bo choć dostęp do wody jest jednym z podstawowych praw, to jednak wciąż jeszcze:

ponad tysiąc dzieci poniżej 5. roku życia umiera codziennie z powodu biegunki wywołanej spożywaniem brudnej wody

2 miliardy ludzi na świecie nie mają dostępu do odpowiednich warunków sanitarnych, przy czym miliard z nich w ogóle nie ma dostępu do toalet i latryn

kobiety w krajach rozwijających się poświęcają dziennie 200 mln godzin na dostarczanie wody do gospodarstw domowych, zamiast przeznaczyć ten czas na pracę zawodową, rozwój, opiekę nad dziećmi czy też edukację.

ponad połowa szkół podstawowych w krajach rozwijających się nie ma dostępu do wody i sanitariatów, co jest jednym z głównych czynników utrudniających chodzenie do szkoły dziewczynkom, zwłaszcza gdy wkraczają w okres dojrzewania

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto