Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To będzie piękny szlak wokół Jeziora Leśniańskiego i Złotnickiego. Ścieżka łączy najstarsze zapory wodne w Polsce

Paulina Gadomska
Paulina Gadomska
Jezioro Leśniańskie i Złotnickie to wspaniałe atrakcje turystyczne naszego regionu. Zmodernizowany szlak dodatkowo uatrakcyjni ten teren.
Jezioro Leśniańskie i Złotnickie to wspaniałe atrakcje turystyczne naszego regionu. Zmodernizowany szlak dodatkowo uatrakcyjni ten teren. PAG
To wspaniała wiadomość dla miłośników długich spacerów i jazdy na rowerze. Trwa modernizacja szlaku wokół Jeziora Leśniańskiego i Złotnickiego. Malowniczy szlak łączy zamki Gryfów i Czocha oraz najstarsze w Polsce zapory wodne.

Spis treści

Ponad 30 km malowniczej trasy wokół jezior

To wspólny projekt trzech gmin oraz Lasów Państwowych. Olszyna, Leśna, Gryfów Śląski oraz Nadleśnictwo Świeradów postanowili zadbać o jeden z piękniejszych szlaków w okolicy. Trasa jest wyjątkowa. Prowadzi linią brzegową wokół dwóch jezior- Leśniańskiego i Złotnickiego, przez izerski las, przez zamek Gryf i Czocha oraz łączy dwie najstarsze zapory wodne w Polsce.

Ponad 30 km dobrze oznakowanej ścieżki będzie idealnym miejscem dla spacerowiczów, biegaczy czy rowerzystów. W połączeniu z pięknymi widokami będzie wspaniałą atrakcją naszego regionu.

Gminy i Nadleśnictwo ruszyły już z pracami, które sfinansują z własnych budżetów. Jak informuje gmina Leśna, trwają prace nad modernizacją szlaku pieszego wokół Jeziora Złotnickiego. W ramach tego przedsięwzięcia zostanie wyrównana nawierzchnia, udrożniony zostanie przebieg oraz wzmocnione zostaną pobocza.

Jezioro Złotnickie i Leśniańskie polecają się na relaks

Jezioro Złotnickie to jedno z dwóch jezior powstałych w wyniku przecięcia rzeki Kwisy zaporą. Budowę zapory na Jeziorze Leśniańskim rozpoczęto w 1901 roku. Większość robotników zatrudniona do prac pochodziła z Austrii i Włoch, a kilku z nich straciło życie w wyniku niebezpiecznych warunków pracy. Koszt inwestycji wyniósł 1 270 000 marek.

Zapora na Złotnikach powstała w 1924 roku na rzece Kwisie, która znana jest ze swoich gwałtownych wezbrań, szczególnie w miesiącach letnich. To zapora kamienno – betonową typu ciężkiego. Jej wysokość całkowita wynosi 36 m, natomiast od poziomu terenu 27,5 m. Długość w koronie – 168 m. Otoczenie jeziora i zapory jest niezwykle urokliwe. Okoliczni mieszkańcy często korzystają z tych uroków i przybywają tutaj, aby napawać się widokami, obcować z przyrodą oraz zażywać ruchu. Latem po jeziorach pływają łódki, kajaki i rowery wodne, a plażowicze zażywają kąpieli słonecznych w okolicznych ośrodkach wypoczynkowych.

Jak dojechać do Jeziora Złotnickiego? MAPA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto