Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To już 5 rocznica śmierci Tadeusza Grudzińskiego - założyciela Zgorzeleckiej Orkiestry Mandolinistów i jej długoletniego dyrygenta

OPRAC.:
Justyna Orlik
Justyna Orlik
Tadeusz Grudziński był związany z muzyką niemal od zawsze. Wychował całe pokolenia mandolinistów, którzy koncertowali z gwiazdami największego formatu. Na koncie mają, m.in. występy z Krystyną Giżowską, Janem Wojdakiem, Stanisławem Soyką, Alicją Majewską i Włodzimierzem Korczem, Katarzyną Skrzynecką, Ireną Santor, Zbigniewem Wodeckim, Hanną Banaszak, oraz Grzegorzem Turnauem.

30-letnia historia zespołu owocowała licznymi, międzynarodowymi festiwalami mandolinowymi i gitarowymi. Zespół występował w Bydgoskich Impresjach Muzycznych, Festiwalu Orkiestr Mandolinowych w Remiremont, Świdnickim i Wrocławskim Festiwalu Gitarowym, Young Classic Wratislavia, VII Lubuskim Festiwalu Gitarowym. Mandoliniści uczestniczyli też w wielu prestiżowych imprezach. Warto wspomnieć choćby słynny koncert ze Stanisławem Soyką z okazji 5-lecia telewizji Polsat.

Zawodową przygodę z muzyką rozpoczął jako członek pierwszego składu Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk", pod okiem samego Stanisława Hadyny. Później przez wiele lat podróżował po Europie dyrygując orkiestrami cyrkowymi, aranżując dla nich muzykę, a nawet zasiadając w ich składzie. W latach 70-tych objął kierownictwo Orkiestry Dętej Kopalni Węgla Brunatnego "Turów" w Bogatyni. Z jej muzykami dwukrotnie sięgał po laury Ogólnopolskiego Przeglądu Orkiestr Górniczych w Bytomiu, najpierw w 1976 r. zdobywając drugą, a rok później pierwszą nagrodę. Z nimi także spełnił swoje wielkie marzenie – stworzył big band. Przez szereg lat czuwał od strony muzycznej nad Zespołem Estradowym "Baretka" Łużyckiej Brygady WOP w Lubaniu Śląskim.

W 1989 r. założył w Zgorzelcu Młodzieżową Orkiestrę Mandolinistów, w międzyczasie prowadząc także Orkiestrę Szałamajową. W czasie swojej długoletniej pracy zawodowej wykształcił setki profesjonalnych i amatorskich muzyków i współpracował z wieloma osobistościami polskiego świata artystycznego. Do wszystkiego, czego się podejmował podchodził z ogromnym zaangażowaniem i profesjonalizmem. Kochał sztukę, a muzyka – choć być może trudno w uwierzyć - była jego drugą pasją. Na pierwszym miejscu, jak sam twierdził, było malarstwo, na które niestety nie miał czasu. Wielki znawca i miłośnik literatury oraz historii polskiej i światowej. Władał biegle językiem niemieckim.

Tadeusz Grudziński urodził się 9 czerwca 1937 r. w Ujściu, a zmarł 24 maja 2016 r. w Zgorzelcu. W tym roku obchodzimy 5 rocznicę jego śmierci.

Obecnie prowadzącym i dyrygentem Zgorzeleckiej Orkiestry Mandolinistów im. Tadeusza Grudzińskiego jest Dominik Lewicki, pod którego opieką zespół kontynuuje działalność edukacyjną i koncertową zdobywając wciąż nowe artystyczne doświadczenia i ciągle poszerzając swój muzyczny repertuar.

Historyczne koncerty mandolinistów są nadal dostępne w serwisie YouTube. Przypominamy kilka z nich:

Koncert ze Stanisławem Soyką:

Koncert z Alicją Majewską:

Piraci z Karaibów:

Koncert ze Zbigniewem Wodeckim:

Cover zespołu Queen "We will rock you":

Koncert z udziałem Małgorzaty Walewskiej:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto