Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To nie tylko walka

(MN)
Wspólnie wykonywane przez zawodników zgorzeleckiego klubu  kata (układy technik)  uczą integracji i odpowiedzialności za grupę.
Wspólnie wykonywane przez zawodników zgorzeleckiego klubu kata (układy technik) uczą integracji i odpowiedzialności za grupę.
Dwóch zawodników Zgorzeleckiego Klubu Kyokushin Karate - sempai Grzegorz Kempfert i sempai Grzegorz Słabicki zdali w Krakowie trudny egzamin na najwyższy stopień - 3 kyu.

Dwóch zawodników Zgorzeleckiego Klubu Kyokushin Karate - sempai Grzegorz Kempfert i sempai Grzegorz Słabicki zdali w Krakowie trudny egzamin na najwyższy stopień - 3 kyu. Najtrudniejsze były - jak twierdzą - walki w pełnym kontakcie. Jednak obaj zdali.

Tymczasem, w Zgorzelcu swój egzamin mieli pozostali adepci karate kyokushin. Do nich shihan Andrzej Drewniak (6 dan) jak zwykle przyjechał osobiście. Ten egzamin zaliczyło aż 60 osób. Zdawali adepci w wieku od 5 do 55 lat.

Nie tylko walka
Etykieta (dojo) jest tym, co odróżnia karate od sportu i niektórych innych sztuk walki. Zasady nauczane w dojo powinny być również przenoszone do życia codziennego. Poza zasadami czysto etycznymi etykieta dojo posiada w sobie pewne elementy kurtuazji. Widać to w ukłonach i pozdrowieniach a także w specyficznym ceremoniale prowadzenia zajęć karate. Zachodnie cywilizacje stworzyły wiele sztuk walki, ale niezwykle rzadko miało one jakąkolwiek podbudowę filozoficzną. Niestety niektóre ze szkół od niej uciekają. W karate kyokushin byłoby to niemożliwe. Egzaminy w kyokushin shihan Andrzej Drewniak prowadzi przede wszystkim pod tym kątem. Nawet najlepszy fighter może zostać oblany, jeżeli nie stosuje etykiety dojo. Shihan ceni skuteczność technik połączoną z wewnętrznym opanowaniem. Bez tych umiejętności nie przetrwałby ani jednego dnia w Dojo w Japonii. A był tam przecież całe półtora roku ćwicząc pod okiem samego Masutastu Oyamy. W tym czasie kilku Europejczyków dało po prostu nogę nie wytrzymując rygoru treningów.

Stopień wyżej
Po zgorzeleckich egzaminach najbardziej z kolejnych pagonów na pasie cieszyli się najmłodsi. Wyższy stopień uprawnia każdego do tego, by „zajął” miejsce podczas rozpoczęcia i zakończenia treningu w pierwszych szeregach. To uczy dzieci szacunku dla pracy innych oraz pokory. Cechy te w dorosłym życiu mogą im jedynie pomóc. Jest to także motywacja do dalszej pracy nad sobą, do nauki systematyczności. Bardzo cenne jest to, że na treningu karate kyokushin wszyscy darzą się wzajemnym szacunkiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto