Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Dolnego Śląska na praktyce w Niemczech

ARO
Od 20 marca do 7 kwietnia w Niemczech na praktykach zawodowych na kierunku architektura krajobrazu, zorganizowanych przez lubańskie Stowarzyszenie P-ZFST „Pogranicze”, przebywała 16-osobowa grupa uczniów z 3 dolnośląskich szkół, w tym młodzież z Wołowa, Bożkowa i Mokrzeszowa.

Praktyki zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze” z Lubania (www.pogranicze-csb.home.pl), we współpracy z niemieckim partnerem – Christlich-Soziales Bildungswerk Sachsen e.V. z Miltitz, przy dofinansowaniu przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus+. Już od wielu lat „Pogranicze” realizuje w Niemczech praktyki zawodowe dla dolnośląskiej młodzieży na kierunkach architektura krajobrazu oraz rolnictwo, a w ostatnich latach także gastronomia i hotelarstwo. Celem wyjazdów jest podnoszenie praktycznych umiejętności zawodowych oraz rozwijanie kompetencji językowych uczestników. Praktyki świetnie uzupełniają stałą ofertę edukacyjną szkół, stanowią bowiem przede wszystkim możliwość wykorzystania już zdobytej wiedzy w praktyce – mówi Magdalena Guła – Sekretarz Zarządu Stowarzyszenia P-ZFST „Pogranicze”. W tegorocznym wyjeździe wzięli udział uczniowie 2. klas techników na kierunku architektura krajobrazu z 3 dolnośląskich szkół. Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Wołowie, Zespołu Szkół Agrotechnicznych im. Batalionów Chłopskich w Bożkowie oraz Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie – łącznie 16 osób.

Bazę 3-tygodniowej praktyki stanowił Ponadzakładowy Ośrodek Kształcenia Zawodowego ds. Ogrodnictwa w Pillnitz, dzielnicy Drezna. Placówka ta specjalizuje się w kształceniu przyszłych ogrodników, oferując w ramach dualnego systemu kształcenia zawodowego, szereg kursów branżowych dla młodzieży z landu Saksonia. W Pillnitz do dyspozycji uczestników praktyki pozostawały nowoczesne sale dydaktyczne i hale warsztatowe, park maszynowy oraz kadra specjalistów. Sama miejscowość, ze względu na liczne atrakcje turystyczne (w tym przypałacowy park) , jest popularnym miejscem odwiedzanym przez tysiące turystów. Przez pierwsze dwa tygodnie pobytu w Niemczech młodzież ze szkół w Wołowie, Bożkowie i Mokrzeszowie, w dwóch 8-osobowych zespołach, brała udział w kursach tematycznych w Ośrodku w Pillnitz. Praktyczne zajęcia, prowadzone przez doświadczonych nauczycieli, dotyczyły obróbki piaskowców, budowy z kamieni naturalnych elementów małej infrastruktury takich jak suchy mur czy schody, obsługi sprzętów i pojazdów (koparki, ładowacze, kosiarki) oraz planowania i wykonania projektów ogrodów. Ostatni tydzień to indywidualna praktyka w wybranych instytucjach w Pillnitz i Dreźnie, zajmujących się planowaniem i pielęgnacją terenów zielonych. Wśród nich znalazły się przypałacowe ogrody w centrum Drezna (Zwinger, Großer Garten) oraz placówki naukowe i badawcze. Program obejmował także liczne wyjazdy tematyczne, w tym wizytę w ogrodzie botanicznym w Dreźnie oraz parku przypałacowym w Pillnitz. W czasie wolnym odbyły się wycieczki, m.in. zwiedzanie Starego Miasta w Dreźnie.

Praktyki w Pillnitz uważam za wyjątkowo udane.Ciekawe zajęcia w których uczestniczyłam przyniosły mi wiele korzyści. Jestem pewna, że zdobyte umiejętności będą dla mnie pomocne w dalszej drodze zawodowej. Również praktyka w drezdeńskiej zieleni miejskiej była cennym doświadczeniem. Warto podkreślić, że wszystko zostało dobrze zorganizowane i przebiegło bez zakłóceń. Nie nudziliśmy się również po pracy dzięki licznym wycieczkom po pięknym mieście jakim jest Drezno. Ponadto atmosfera panująca na wyjeździe była świetna. Zdecydowanie skorzystałabym z możliwości odbycia praktyk jeszcze raz

– mówi Izabela Kurowska, uczestniczka z Zespołu Szkół Agrotechnicznych im. Batalionów Chłopskich w Bożkowie.

Praktyka w Pillnitz dużo wniosła do naszej dalszej nauki i pracy w zawodzie architekta krajobrazu –ocenia wyjazd Remigiusz Heluska

– uczeń Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wołowie. Jest to dla nas nowe doświadczenie, które z pewnością się przyda. Zdobyliśmy wiedzę i precyzję w wykonywanych pracach. Dodatkowo bardzo szybko zintegrowaliśmy i zżyliśmy się z uczestnikami z innych szkół, a także poznaliśmy wiele miłych osób z Niemczech. Poznaliśmy też Drezno, jego zabytki, ciekawostki i sekrety. Podsumowując, praktyki były jak najbardziej udane. Jeśli tylko byłaby taka możliwość, chcielibyśmy wrócić do Pillnitz.

Dwa tygodnie warsztatów tematycznych wraz z tygodniową praktyką w Großer Garten wniosły do mojego doświadczenia zawodowego o wiele więcej niż dwa lata nauki w szkole

– podsumowuje swój pobyt w Niemczech Norbert Strzelczyk – uczeń Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie. Nabyłem wiele niezbędnych umiejętności, takich jak budowanie suchego muru, obróbka piaskowca, brukarstwo, budowanie schodów i zakładanie ogrodów oraz pielęgnacja krzewów wraz z sadzeniem roślin jednorocznych. Większości z tych umiejętności nie nauczyłbym się w żadnej polskiej szkole na kierunku architektura krajobrazu z powodu ograniczeń jakie stawia codzienność. Wyjazd na praktyki, taki jak ten, daje nam możliwość nabycia doświadczenia niezbędnego na europejskim rynku pracy oraz podwyższenia konkurencyjności. Praktyki dają szanse na nawiązanie kontaktów z pracodawcami, co udało się dwóm moim kolegom z praktyk. Poznałem wspaniałych ludzi, z którymi na pewno nie stracę kontaktu, ponieważ atmosfera była przyjazna i zżyliśmy się bardzo.

Uczestnicy praktyki w pełni wykorzystali możliwości programu przygotowanego przez organizatorów. Aktywnie uczestniczyli we wszystkich zajęciach, czego potwierdzeniem są bardzo dobre oceny otrzymane na zakończenie pobytu od nauczycieli z Ośrodka w Pillnitz, jak również pozytywne opinie z poszczególnych placówek, które gościły uczniów w ostatnim tygodniu.

W roku 2017 do Pillnitz na praktykę zawodową z „Pograniczem” wybierze się jeszcze jedna grupa uczniów. We wrześniu będą to przyszli architekci krajobrazu ze szkół w Legnicy i Głogowie.

Praktyki zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie P-ZFST „Pogranicze” w ramach projektu pt. „Specjalistyczna praktyka zawodowa z zakresu rolnictwa i architektury krajobrazu dla uczniów szkół zawodowych z Dolnego Śląska w Saksonii (Niemcy)” (nr: 2016-1-PL01-KA102-025743), realizowanego przy współfinansowaniu w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+

WIĘCEJ INFORMACJI:
Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum
Samorządu Terytorialnego „Pogranicze”
ul. Armii Krajowej 30, 59-800 Lubań
tel. 75 721 50 77
e-mail: [email protected]
www.pogranicze-csb.home.pl
https://pl-pl.facebook.com/Stowarzyszenie.POGRANICZE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto