Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga! Kleszcze atakują! Cz. 1 - Kleszczowe zapalenie mózgu.

MAG
Polska Press
Łagodna zima oraz wilgotne lato sprzyjają wysokiej rozrodczości i małej umieralności kleszczy, co powoduje zwiększenie tempa ich rozpowszechniania się.

Sezon kleszczy można już uważać za otwarty. Te małe stworzenia żyjące w strefie przygruntowej, w miejscach lekko wilgotnych i obfitujących w roślinność (głównie trawy i krzewy), sieją prawdziwą panikę – i słusznie, tego roku szykuje się prawdziwy wysyp kleszczy.
- Łagodna zima oraz wilgotne lato sprzyjają wysokiej rozrodczości i małej umieralności kleszczy, co powoduje zwiększenie tempa ich rozpowszechniania się. Ciepłe wiosny sprzyjają wcześniejszemu rozwojowi kleszczy. Wysokie temperatury w okresie marzec-maj przekładają się na szybsze rozpoczęcie żerowania w danym sezonie, wysokie temperatury w okresie marzec-wrzesień mają wpływ na intensywniejszy rozwój interstadialny (larwa, nimfa, postać dorosła). Natomiast temperatury występujące w okresie grudzień-luty wykazują istotny wpływ na liczebność ich żywicieli (mniejsze i większe gryzonie – zające, jeże, jelenie, lisy itp.). Tym samym można przyjąć, że uwarunkowania pogodowe wpływają na liczebność kleszczy w środowisku. Aktywność kleszczy rozpoczyna się w marcu lub kwietniu, gdy temperatura gleby osiąga 5-7 °C. Krew ssie tylko samica. W tym czasie, który trwa ok. jeden-dwa tygodnie, jej falisty, pomarańczowy odwłok powiększa wielokrotnie swoją objętość. Następnie składa jaja i ginie – informuje Dorota Szczepańska, rzecznik prasowy PSSE w Zgorzelcu.
Z każdym rokiem rośnie liczba ukąszeń przez stawonogi. Niestety również w mieście jesteśmy narażeni na to niebezpieczeństwo. Kleszcze atakują znienacka, a choroby przez nie przenoszone są śmiercionośne. W Europie Środkowej największym niebezpieczeństwem jest kleszczowe zapalenie mózgu i borelioza.
- Kleszczowe zapalenie mózgu to groźna choroba dotycząca ośrodkowego układu nerwowego. Jej niebezpieczeństwo polega na tym, że w początkowej fazie jej objawy są mało charakterystyczne. Pierwsza faza choroby pojawia się po 7-14 dniach od kontaktu z kleszczem. Objawy takie jak m.in.: gorączka, ból mięśni i głowy, mogą być podobne do zachorowania na grypę i utrzymywać się około tygodnia, zależą również od indywidualnej odporności człowieka. Po kilku dniach lepszego samopoczucia występuje druga faza choroby (2-4 tydzień po zakażeniu). Objawy charakterystyczne dla tego etapu to: bóle głowy, gorączka, wymioty, nudności, utrata przytomności oraz zespół zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub zapalenia mózgu. Objawy zwykle ustępują po 2-3 tygodniach. Nie ma leczenia przyczynowego kleszczowego zapalenia mózgu, stosowane jest tylko leczenie samych objawów. Jednym ze sposobów zapobiegania chorobie jest stosowanie szczepionki przeciwko KZM. W województwie dolnośląskim liczba zgłoszonych przypadków kleszczowego zapalenia mózgu w roku 2015 wynosiła 9. W latach poprzednich wahała się od 11 do 13 zgłoszonych zachorowań. W omawianym czasie do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Zgorzelcu nie wpłynęły zgłoszenia zachorowań mieszkańców powiatu zgorzeleckiego – wyjaśnia Dorota Szczepańska.
W następnym numerze opowiemy Państwu czym jest borelioza i jak uchronić się przed ukąszeniami przez kleszcze.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto