Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Zgorzelcu produkowano największe diamenty na świecie. Fabryka znajdowała się przy ul. Daszyńskiego. Poznaj jej niezwykłą historię

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Zgorzelec to fascynujące miejsce z bogatą historią. Jedna z największych i najstarszych fabryk w Niemczech i całej Europie mieściła się przy dawnej ul. Praskiej 92, dziś Daszyńskiego w Zgorzelcu. Jej założycielem był Theodor Schuchardt, syn kupca, znany jako botanik i farmaceuta. W latach 1857-1860 był wykładowcą w Akademii Rolniczej na terenie dawnych Niemiec, a dzisiejszej Polski i Rosji. Już wcześniej był kolekcjonerem i handlarzem minerałów, a w 1862 roku otrzymał nagrodę w Londynie.

Sklep z minerałami oraz fabryka chemiczna: "Chemische Fabrik & Mineralienhandlung" zostały założone w 1865 roku i wkrótce stały się bardzo popularne. Właściciel zaopatrywał w szlachetne kamienie holenderską księżniczkę i wiele bogatych rodzin. Jego firma rozrastała się błyskawicznie. Z małego budynku przeniósł się wkrótce do hali przy ul. Daszyńskiego, która miała powierzchnię 8 tys. metrów kwadratowych.

Schuchardt był cenionym i znanym sprzedawcą minerałów, na co wskazują etykiety z jego fabryki. Większość z nich nosi nr katalogowy, co znaczy, że były sprzedawane jako część dużych zestawów. Schuchardt był również pomysłodawcą wyrobu i sprzedaży szklanych modeli 15 największych i najciekawszych diamentów świata, które cieszyły się ogromnym uznaniem wśród kolekcjonerów.

W 1891 roku po śmierci założyciela biznes przejął jego zięć, który nie sprzedawał już próbek minerałów, a zajął się wyłącznie prowadzeniem fabryki chemicznej.

Zasadnicza produkcja odbywała się w dwóch działach: laboratoryjno-chemicznym i przemysłowo-chemicznym. Specjalnością fabryki były odczynniki organiczne do analiz metali oraz chemikalia zabarwiające i odbarwiające stosowane w hutach szkła dla produkcji porcelany, glazury i szkła kolorowego. Działalność firmy zakończyła się w 1945r.. Wtedy zestaw urządzeń laboratoryjnych przewieziono do firmy Bohling Roth w Eisenach.
Po wojnie część akt znalazła się w posiadaniu Chemicznej Fabryki Odczynników Chemicznych w Gliwicach, następnie w Archiwum Państwowym w Gliwicach, a w 1953 roku przejęło je Archiwum Państwowe we Wrocławiu.

Firma Schuchardta została przejęta przez Merck ok. 1980 roku i jest dziś znana jako Merck-Schuchardt OHG. Znajduje się około 20 km od centrum Monachium.

Zobaczcie jak wyglądała ulica Daszyńskiego w Zgorzelcu w XX wieku!

W Zgorzelcu produkowano największe diamenty na świecie. Fabr...

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto