Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Zgorzelcu znajdował się kiedyś przejściowy obóz jeniecki. Wybudowano go przy ulicy Lubańskiej i istniał przez 4 miesiące

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Obóz jeniecki przy ul. Lubańskiej? Podczas II Wojny Światowej Niemcy stworzyli około 12 tys. obozów i więzień. Znajdowały się na terenie ich kraju oraz krajów podbitych. W niewoli znalazło się ok. 18 mln osób. Część więźniów stanowili jeńcy wojenni, którzy znaleźli się w obozach koncentracyjnych oraz obozach jenieckich. Jeden z nich, przez 4 miesiące, tzw. obóz przejściowy mieścił się w Zgorzelcu przy ul. Lubańskiej.

Obóz jeniecki przy ul. Lubańskiej w Zgorzelcu

Durchgangslager lub Dulag to w czasie II wojny światowej niemiecki obóz przejściowy (filtracyjny) dla jeńców wojennych lub wysiedleńców. W Zgorzelcu znajdował się przy ulicy Lubańskiej i istniał od września do grudnia 1939 roku. To tutaj przebywali polscy żołnierze zanim zdecydowano o wybudowaniu i rozbudowie Stalagu VIII A, który początkowo również pełnił rolę obozu przejściowego.

Do ciężkich robót wykorzystywano głównie polskich jeńców. Według szacunków ich liczba miała wynieść 3 tysiące, a maksymalne 15 tysięcy. W rzeczywistości teren obozu zamieszkiwało jednocześnie nawet 50 tysięcy żołnierzy różnych narodowości.

Jeńców wojennych zatrudniano do prac poza obozem, często do produkcji wojennej. Codzienne życie przypominało katorgę. Baraki były nieogrzewane i przeludnione. W niektórych (chodzi głównie o Rosjan) było zakwaterowanych nawet 600 osób, choć miejsc było 250. Brakowało jedzenia i leków, dlatego szerzyły się choroby zakaźne. Żołnierze dostawali bochenek chleba na 7-10 osób. Do tego kawałek margaryny, pół litra rozwodnionej zupy i kawę. Polscy jeńcy byli traktowani gorzej niż żołnierze belgijscy, czy francuscy. Nie mogli otrzymywać paczek, dostawali mniejsze racje żywnościowe i byli kierowani do cięższych robót. Obóz przestał istnieć 9 lutego 1945 roku.

Z inicjatywy Albrechta Goetze na terenie obozu powstało Centrum Edukacyjno-Kulturalne – MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN. Jego celem jest prowadzenie działalności edukacyjnej i kulturalnej związanej z obozem ze szczególnym podkreśleniem jenieckiej działalności artystycznej. Uroczyste otwarcie odbyło się 15 stycznia 2015 roku.

Obóz przejściowy przy ul. Lubańskiej powstał już we wrześniu 1939 roku. Zobaczcie archiwalne zdjęcia.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto