Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielki sukces i wyróżnienie Politechniki Śląskiej! Oficjalne otwarcie nowoczesnych hangarów na lotnisku w Gliwicach

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Wideo
od 16 lat
Dwa imponujące budynki, wyróżniające się nowoczesnością, oddano do użytku na gliwickim lotnisku. Całoroczne hangary Politechniki Śląskiej zaprezentowano szerszej publiczności w czwartek, 21 września 202 3r., podczas ich oficjalnego otwarcia.

Kliknij TUTAJ, by zobaczyć ZDJĘCIA
Hangary mające ponad 1000 metrów kwadratowych powierzchni, oficjalnie oddano do użytku 21 września 2023 roku. Jeden z nich przeznaczony jest do przechowywania samolotów, natomiast w drugim będzie warsztat dla mechaników. Co istotne, wybudowano również dodatkowy budynek administracyjno-szkoleniowy.

Czwartkowe uroczystości odbyły się w jednym z nowo otwartych hangarów, gdzie dr hab. inż. Jarosław Kozuba, dyrektor Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej Politechniki Śląskiej przywitał zgromadzonych gości, wśród których byli m.in.: prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej, prof. dr hab. inż. Bogusław Łazarz, prorektor ds. ogólnych, Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, Mariusz Śpiewok, wiceprezydent Gliwic i Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic.

Otwarcie nowych hangarów lotniczych w Gliwicach

Jak podkreślali włodarze uczeni, celem budowy obiektów była chęć stworzenia doskonałych warunków kształcenia i szkolenia nowych studentów, warunków odpowiadającym wymogom XXI wieku.

- Nowe budynki są obiektami przystosowanymi do realizacji zadań szkoleniowych niezależnie od pory roku i doby. Dotychczas, z uwagi na niskie temperatury, od później jesieni do wczesnej wiosny, działalność ta była znacznie ograniczona. Oddanie obiektów pozwoli też na pełną centralizację działalności szkoleniowej i administracyjnej ośrodków lotniczych. Dotychczas korzystaliśmy m.in. obiektów będących własnością Aeroklubu Gliwickiego i innych jednostek organizacyjnych Politechniki Śląskiej na terenie Gliwic - mówił dr hab. inż. pil. Jarosław Kozuba, profesor Politechniki Śląskiej, dyrektor Centrum Kształcenia Kadr Lotniczych Europy Środkowo-Wschodniej Politechniki Śląskiej.

Podczas uroczystości wielokrotnie zaznaczano, jak ważnym czynnikiem była współpraca Politechniki Śląskiej z Urzędem Miasta w Gliwicach.

- Jesteśmy w miejscu, które jest świetnym przykładem dobrej współpracy miasta i uczelni. Staramy się tworzyć tę synergię z uczelnią i to miejsce jest tego idealnym przykładem. Stworzyliśmy warunki techniczne do tego, żeby uczelnia mogła kształcić na nowoczesnych kierunkach naszych przyszłych inżynierów, to są specjalistyczne zawody związane z branżą lotniczą - to są zawody przyszłości. Zależy nam bardzo mocno na tym, żeby właśnie w Gliwicach można było w tych kierunkach kształcić przyszłych inżynierów i to nam się udało - podkreśla wiceprezydent Gliwic, Mariusz Śpiewok.

Prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA przypomniał, że w wyniku porozumienia podpisanego przez rektora Politechniki Śląskiej, Urzędu Lotnictwa Cywilnego i zarządzanego przez niego GTL-u powstało 2008 roku Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europu Środkowo - Wschodniej Politechniki Śląskiej. Pokreślił, jak ważne są zabiegi mające na celu kształcenie wykwalifikowanej kadry. Wspomniał również, że wielu pracowników lotniska w Pyrzowicach, to absolwenci Politechniki Śląskiej.

Porozumienie dało możliwość organizacji i koordynacji kształcenia nowych pracowników sektora lotnictwa cywilnego. Wśród działań Centrum znajduje się współpraca ze średnimi szkołami technicznymi, organizowanie kursów i szkoleń czy uczestnictwo w specjalistycznych lotniczych programach i projektach.

[cyt- ]Od tego porozumienia wszystko się zaczęło. Kierując lotniskiem w Pyrzowicach zawsze miałem świadomość, że to nie tylko obsługa pasażerów, ale cały biznes lotniczy. Stąd duże pieniądze zainwestowaliśmy w rozwój infrastruktury dedykowanej liniom lotniczym, a konkretnie mechanice lotniczej - podkreślał prezes Artur Tomasik.[/cyt]

Podczas uroczystości wielokrotnie zwracano się do będących tam uczniów szkół średnich, mówiąc, że zawody związane z lotnictwem są przyszłościowe i gwarantują pewne zatrudnienie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto