Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wilki w fotopułapce w Borach Dolnośląskich. Jakie są ich zwyczaje? Zobaczcie FILM!

Justyna Orlik
Justyna Orlik
screen Facebook: Z szarym za płotem
Wilki wróciły na Dolny Śląsk. Pojawiły się w okolicach Lubania, ale można je oglądać na fotopułapkach również w Bolesławcu. Stowarzyszenie "Z Szarym za Płotem" opublikowało za pośrednictwem mediów społecznościowych, kilka filmów z tymi fascynującymi zwierzętami. Zobaczcie!

Wilki wróciły do okolicznych lasów, a wraz z nimi pojawiły się młode, które wymagają dużego zaangażowania swoich rodziców.

Para rodzicielska ma ciągle pełne "łapy roboty". Jak u większości psowatych, tak i u wilka samiec bierze czynny udział w opiece nad potomstwem, a także matką. Samica w pierwszych tygodniach po wydaniu na świat młodych wychodzi z nory czy legowiska, tylko po to by się napić. Chyba, że ma dość szczeniaków to pomknie na chwilę odpoczynku... Pokarm dla niej dostarcza samiec, który oprócz samicy ma jeszcze do wykarmienia, nie do końca użyteczną, młodzież z poprzedniego roku. Jest ona jeszcze niewprawiona w polowaniach na tyle, by mogła sama zdobywać pokarm. Kursuje więc ten biedak między łowiskiem, a norą starając się zapewnić pożywienie dla samicy oraz wyuczyć podrostki fachu polowania. Po 2-3 tygodniach maluchy wychodzą już z nory. Zaczynają bawić się i wypoczywać na zewnątrz. W opiece nad nimi pomaga starsze rodzeństwo. Kiedy młode podrosną, tak jak teraz, samica zaczyna je pozostawiać bez opieki lub z rodzeństwem, a sama bierze już udział w polowaniach i pomaga zdobywać pożywienie. - czytamy na oficjalnym fanpage`u stowarzyszenia "Z szarym za płotem".

Na profilu stowarzyszenia możemy podglądać wilki w różnych sytuacjach i o różnych porach dnia. Na ich temat powstało wiele mitów, które nie pomagają zwierzętom.

Fakty na temat wilków

Wilki są z natury bardzo płochliwe i unikają kontaktów z człowiekiem. Mają bardzo wyostrzony zmysł węchu, więc z dużych odległości rozpoznają obce zapachy. Wilki są aktywne głównie w nocy i bardzo rzadko atakują zwierzęta hodowlane. Zazwyczaj polują na sarny, dziki i jelenie. To 97 procent ich diety, a w lasach, które zamieszkują. Wilki nie polują dla zabawy. Robią to tylko po to, żeby zaspokoić swój głód. Zwierzyna łowna, padająca ich ofiarą, nie ginie w masowych ilościach, więc nie ma realnego zagrożenia wytępienia innych gatunków przez wilka.

Wilki nadal nie mają należytej ochrony w Polsce i giną z rąk myśliwych raz kłusowników. Często w imię ochrony zwierząt hodowlanych, które stanowią zaledwie 3 procent ich diety.

Powrót wilków do Borów Dolnośląskich

Wilki wróciły na Dolny Śląsk kilka lat temu. Widziane były w Borach Dolnośląskich i w okolicach Wałbrzycha. Dużo częściej są spotykane na wchodzie Polski. Populacja zwierząt w jej zachodniej części uważana jest przez specjalistów za zagrożoną. Tym ważniejsza staje się edukacja społeczeństwa i dialog z hodowcami.

Zobaczcie zdjęcia z fotopułapek i filmy!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto