Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zapora w Niedowie będzie gotowa za 2 lata

Karolina Niemczyk
Inwestycja na rzece Witka pochłonie 57 mln zł

Od powodzi, która miała miejsce w powiecie zgorzeleckim, w sierpniu tego roku minie pięć lat. Nie da się ukryć, że tragedia najbardziej dotknęła miasto Bogatynia, ale ucierpiał również Zgorzelec, a także Radomierzyce. W wyniku intensywnych opadów deszczu, a także gwałtownego wzrostu wody na rzece Witka doszło też do przerwania zapory w Niedowie, zbudowanej w lata 60-tych na potrzeby Elektrowni Turów. - Zapora Witka była zaprojektowana na przepuszczenie wody w ilości 655 m3/s. Szacuje się, że w chwili awarii zapory dopływ do zbiornika wynosił 800 - 1000 m3/s. Odnotowano więc niemal dwukrotne przekroczenie parametrów w odniesieniu do projektu – opowiada o dniu katastrofy Iwona Paziak, rzecznik PGE GiEK S.A. Szacuje się, że dopływ wody do zapory w dniu powodzi był 400-500 razy większy niż dopływ w przeciętnych warunkach pracy.
Pomimo maksymalnego zrzutu wody, poziom w zbiorniku gwałtownie wzrastał, co spowodowało przelanie się wody przez koronę zapory i w konsekwencji jej rozmycie. W trakcie wezbrania powodziowego przez zbiornik przepłynęło ok. 30 mln m3 wody (sześciokrotna pojemność zbiornika Witka). Woda ze zgromadzonej zapory w Niedowie ruszyła gwałtowną falą niszcząc most na drodze wojewódzkiej nr 352 pomiędzy Zgorzelcem, a Bogatynią, zalewając Radomierzyce oraz okoliczne pola. - Jeszcze kilka tygodni po powodzi widok był straszny. Połamane drzewa, a pomiędzy nimi leżały łódki z Witki– wspomina pan Mirosław, mieszkaniec Ręczyna.
W celu odtworzenia zbiornika i zapewnienia stabilnych dostaw wody pitnej dla miasta Bogatynia oraz wody przemysłowej dla potrzeb produkcji energii elektrycznej w Elektrowni Turów w 2010 roku, natychmiast po przerwaniu zapory przystąpiono do zabezpieczenia terenu. Priorytetem wówczas było jak najszybsze umożliwienie piętrzenia wody do czasu odbudowy docelowej zapory.
- Umowę na odbudowę zapory w ramach ujęcia wody powierzchniowej na rzece Witka w Niedowie podpisano 22 maja 2014 r. z Przedsiębiorstwem Budownictwa Górniczego i Energetycznego EGBUD Sp. z o.o. z Bogatyni. Na początku czerwca nastąpiło przekazanie wykonawcy terenu budowy – mówi Iwona Paziak.
W ciągu roku od podpisania umowy wykonano już fundamenty pod żelbetowe korpusy zapory, a także kolejne elementy korpusu zapory lewo i prawostronnej. Równolegle trwają też roboty budowlane związane z wykonaniem przelewu labiryntowego, kaskady i niecki wypadowej. Rozpoczęto przebudowę budynku pompowni oraz budowę przepławki dla ryb.
- Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Zakończenie robót budowlanych planowane jest na sierpień przyszłego roku. Odbiór końcowy i przekazanie obiektu do eksploatacji ma nastąpić do 21 lutego 2017 roku – informuje Paziak.
Odbudowa zapory na rzecze Witka będzie kosztować 57 mln złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto