Zdewastowane i zrujnowane pałace Dolnego Śląska. Popadają w ruinę (Zdjecia)

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Dolny Śląsk to region, w którym znajdziemy odremontowane zamki i pałace, ale i takie które zostały totalnie zaniedbane. Przygotowaliśmy zestawienie 15 zabytków, z których część od dawna woła o pomstę do nieba. 

Możecie je obejrzeć, klikając w następne zdjęcie >>>
Dolny Śląsk to region, w którym znajdziemy odremontowane zamki i pałace, ale i takie które zostały totalnie zaniedbane. Przygotowaliśmy zestawienie 15 zabytków, z których część od dawna woła o pomstę do nieba. Możecie je obejrzeć, klikając w następne zdjęcie >>>archiwum nm/fotopolska.eu/Wikipedia
Dolny Śląsk obfituje w zabytki. Znajdziemy tu kunsztownie odremontowane domy, zamki i pałace, ale niestety i takie , które zostały kompletnie zaniedbane. Agonia części z nich zasmuca, bo to obiekty z ogromnym potencjałem, który po wojnie nie został właściwie wykorzystany. Przygotowaliśmy dla was zestawienie 15 zamków i pałaców, z których część od dawna prosi się o remont. Jaki będzie ich los? Może znajdzie się inwestor i zechce się nimi zaopiekować? Na razie stoją, niszczeją i straszą. Część z nich mogła być zjawiskowa.

Spis treści

Topowe pałace i zamki Dolnego Śląska. Perełki turystyczne do zobaczenia w 2023 roku

Pałace i zamki w regionie Dolnego Śląska wyrastają zewsząd niczym grzyby po deszczu. Znajdziemy je blisko Jeleniej Góry, Wrocławia, Legnicy, Żmigrodu czy Trzebnicy ale i w niepozornych, oddalonych od miast i miasteczek wioskach. Część z nich to prawdziwe perełki, które zostały odrestaurowane i zaadaptowane na luksusowe hotele. Wśród najpiękniejszych znajdują się:

  • pałac w Kamieńcu Ząbkowickim
  • zamek Czocha
  • zamek Kliczków
  • zamek Roztoka
  • zamek Grodziec
  • zamek Książ
  • zamek Topacz
  • pałac na wodzie w Staniszowie
  • pałac w Łomnicy
  • pałac w Wojanowie
  • pałac w Oleśnicy
  • pałac Pakoszów

Kompletnie zapomniane ruiny. Jak wyglądają pozostałe pałace i zamki Dolnego Śląska?

Inne miały mniej szczęścia i wiele wskazuje na to, że ich los nie ma szans się poprawić. To najczęściej zabytki, które po wojnie zostały rozkradzione, a później stały się własnością PGR-ów (Państwowe Przedsiębiorstwo Gospodarki Rolnej). Często pełniły funkcję szkoły lub dawały schronienie okolicznym mieszkańcom, a po upadku PRL-u trafiały w prywatne ręce lub zaczęły stanowić własność gminy. Wśród nich znajdują się. m.in.:

  • Pałac w Boguszycach, który nie ucierpiał specjalnie w czasie wojny, ale po jej zakończeniu został zagospodarowany na mieszkania dla pracowników PGR-u. Nieremontowany przez dziesięciolecia podupadał "na zdrowiu", a wszystkie drzwi wejściowe zostały zamurowane. Dopiero w lutym 2022 roku przy ścianach charakterystycznych wież postawiono rusztowania i zajęto się jego odbudową.
Ruiny pałacu w Boguszycach na Dolnym Śląsku.
Ruiny pałacu w Boguszycach na Dolnym Śląsku. Klaudia Kłodnicka
  • Pałac w Sambrowicach pochodzi z początków XIX wieku. Jego pierwszym właścicielem i inicjatorem budowy był rotmistrz von Dresky, a ostatnim (przed wybuchem II wojny światowej) podporucznik Landwehry Georg Hechler. Po 1945 roku ogromna posiadłość trafia w ręce PGR-u, który doprowadził ją do ruiny. Obiekt już nigdy nie został odbudowany.
Tak dziś wygląda jeden z piękniejszych pałaców w okolicach
Tak dziś wygląda jeden z piękniejszych pałaców w okolicach Wikipedia
  • Po pałacu w Rybarzowicach nie ma już dziś śladu, poza fontanną, która została przeniesiona do posiadłości w Łomnicy pod Jelenią Górą. Zabytkowy dwór zniknął z powierzchni ziemi na wniosek kopalni Turów, ale wcześniej znalazł się w rękach PGR-u i przez lata niszczał.
Po pałacu nie został dziś już nawet ślad. Zabytkowe kamienne elementy trafiły w w 1968 roku do Bogatyni. Zalew i amfiteatr zaaranżowano, używając rzeźb
Po pałacu nie został dziś już nawet ślad. Zabytkowe kamienne elementy trafiły w w 1968 roku do Bogatyni. Zalew i amfiteatr zaaranżowano, używając rzeźb czy schodów z pałaców w Radomierzycach i Rybarzowicach. Do dziś nie wiadomo, co stało się z częścią z nich. fotopolska.eu
  • Pałac w Kościelnikach Średnich należał dawniej do rodziny von Carnap. Wybudowano go w latach 1866–1867 i to zdecydowanie jeden z najładniejszych zabytków w okolicy, mimo że z roku na rok popada w ruinę. Po wojnie trafił w ręce PGR-u i był zasiedlony przez mieszkańców. Do dziś w zabudowaniach folwarcznych mieszkają ludzie. Wielu z dawnych i obecnych mieszkańców ubolewa nad obecnym stanem pałacu. Powybijane szyby, podziurawiony dach i drzwi z "kartonu" - tak obecnie wygląda dawna wizytówka Kościelnik. Okazały dwór został sprzedany w 2004 roku. Od tego czasu pada łupem złodziei oraz niesprzyjających warunków atmosferycznych. Deszcze i mrozy na pewno nie wpływają korzystnie na stan budynku.
Obiekt przypomina pałac z bajki. Urocze wieżyczki i otoczenie nadają mu magicznego charakteru.
Obiekt przypomina pałac z bajki. Urocze wieżyczki i otoczenie nadają mu magicznego charakteru. archiwum nm/fotopolska.eu/Wikipedia

Pałac w Żarskiej Wsi miał bibliotekę i gromadzono w nim unikatowe działa sztuki. To niewykorzystana szansa

Dwór w Żarskiej Wsi nieopodal Zgorzelca został wybudowany w 1740 roku i przez dziesięciolecia zamieszkiwali go wysoko urodzeni Niemcy, m.in. rodzina Krügera i Brasego oraz ród Schäffer. Nie byli właścicielami pałacu, ale nim zarządzali. W ciągu kilku wieków pałac wraz z przyległymi budynkami był chlubą okolicy. Wokół niego zbudowano zabytkowy park oraz przypałacowy staw. Po zakończeniu drugiej wojny światowej majątek przeszedł w ręce PGR-u. Do dziś nie wiadomo, co stało się z unikatowymi zbiorami rzeźb i średniowiecznymi obrazami, które przechowywano w pałacu. Nieznane są również losy 17 tys. ukrytych tu książek z Biblioteki Milicha w Görlitz. Do końca 1989 roku rozległe włości zamieszkiwali pracownicy PGR-u, którzy w dużej mierze przyczynili się do powolnej agonii dawnego pałacu. Na początku lat 90. obiekt wykupił prywatny przedsiębiorca i od tego czasu pałac... niszczeje.

Zarośnięty, rozkradziony i zaśmiecony dwór w Żarskiej Wsi grozi zawaleniem.
Zarośnięty, rozkradziony i zaśmiecony dwór w Żarskiej Wsi grozi zawaleniem. Justyna Orlik

Zniszczone i zaniedbane zamki Dolnego Śląska. Przykładów jest mnóstwo

Zabytkowy pałac niedaleko Zgorzelca to nie jedyny w okolicy obiekt, który wali się na naszych oczach. Podobny los spotkał pałac w Jędrzychowicach, dwór w Kostrzynie koło Bogatyni oraz posiadłość w Łomnicy.

Przygotowaliśmy dla was zestawienie piętnastu pałaców, które zostały zrujnowane, a ich blasku nie udało się przywrócić. Zapraszamy was do podróży w czasie. Na zdjęciach widać jak poszczególne zabytki wyglądały dawniej i jak wyglądają dziś.

ZOBACZ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

MKOL dopuszcza Rosjan do startów, są jednak warunki

Materiał oryginalny: Zdewastowane i zrujnowane pałace Dolnego Śląska. Popadają w ruinę (Zdjecia) - Gazeta Wrocławska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie