Zgorzelec. Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii od ponad 50 lat pomaga młodym ludziom

Paulina Gadomska
Paulina Gadomska
Już od ponad 50 lat miejsce to stanowi drugi dom dla dzieci i młodzieży, które potrzebują wsparcia w rozwoju społecznym, emocjonalnym i edukacyjnym. To tutaj pogubieni, młodzi ludzie odnajdują pomoc, wsparcie, przyjaźnie i bezpieczną przestrzeń. Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii im. Janusza Korczaka w Zgorzelcu cały czas się rozwija i dostosowuje do zmieniających potrzeb młodego pokolenia.

"Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz. Jeśli nie wie – wytłumacz. Jeśli nie może – pomóż"

Ta inspirująca myśl Janusza Korczaka, patrona Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Zgorzelca, przyświeca opiekunom w nim pracującym. Tutaj najważniejszy jest młody człowiek, który, często pogubiony, potrzebuje wsparcia na różnych płaszczyznach.

Jeśli dziecko przejawia skrajne napięcia emocjonalne, stany lękowe oraz depresyjne; jest objęte pomocą psychiatryczną; wagaruje i dokonuje ucieczek z domu; nie otrzymało promocji do klasy wyższej; ma problemy z ukończeniem szkoły; sprawia problemy wychowawcze w domu oraz w szkole; eksperymentuje z używkami; przebywa w negatywnym środowisku; uzależnione jest od komputera, Internetu; jest zagrożone sądowym umieszczeniem w MOW to warto zastanowić się nad ofertą Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii im. Janusza Korczaka w Zgorzelcu.

Placówka jest bezpłatna (z wyłączeniem opłat za wyżywienie dziecka) i oferuje opiekę całodobową. Rekomendowany okres pobytu dziecka to minimum rok szkolny, aby mogło ono uzyskać promocję do klasy programowo wyższej lub ukończyć szkołę. Podopieczni co dwa tygodnie wyjeżdżają do domu, a ośrodek jest zamknięty w czasie szkolnych przerw świątecznych, ferii zimowych oraz wakacji.

- Państwa dziecko znajdować się będzie w placówce, która spełnia nie tylko szerokie kryteria wymagań na płaszczyźnie terapeutycznej, ale także bardzo wysokie standardy socjalne, których na próżno szukać w jakiejkolwiek innej placówce o podobnym charakterze. Tutejsza, zróżnicowana wiekowo, kadra pedagogiczna, to wyszkoleni i doświadczeni ludzie, pracujący, niekiedy od dziesięcioleci, w wybranym przez siebie zawodzie. Każdy z tutejszych pracowników posiada wykształcenie z zakresu socjoterapii lub resocjalizacji. Ponadto tutejsza kadra pedagogiczna posiada liczne, ukończone przez siebie w danych kierunkach studia podyplomowe oraz kursy kwalifikacyjne, co tylko rozbudowuje posiadany już warsztat pracy. W placówce zatrudnionych jest dodatkowo dwóch psychologów, pedagodzy, socjoterapeuta i inni specjaliści - opowiada dyrektor placówki, Ireneusz Stec.

Ewenementem w skali kraju z pewnością jest możliwość nauki podopiecznych w publicznych szkołach masowych, które funkcjonują w powiecie zgorzeleckim.

- Podopieczny może zatem pobierać naukę od szkoły podstawowej przechodząc do wybranych przez siebie szkół zawodowych, a kończąc na liceum, czy też technikum. Zdecydowanie dążymy do tego, aby umożliwiać taką właśnie ofertę dydaktyczną, gdyż wierzymy w jej powodzenie i chcemy rozwijać predyspozycje intelektualne, jak również zawodowe wśród naszych podopiecznych dodaje dyrektor.

Od 2012 roku w placówce znajduje się Szkoła Podstawowa Specjalna, która w swoich szeregach docelowo skupia 36 uczniów, a klasy są niewielkie i liczą po 12 uczniów.

Bogata oferta terapeutyczna oraz wszechstronna możliwość rozwijania swoich zainteresowań to niewątpliwe zalety Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Zgorzelcu. Każdy podopieczny ma szansę na zdobywanie nowej wiedzy, kształcenie swoich pasji oraz odpowiednio poprowadzoną terapię.

Od ponad 50 lat pomagają młodym ludziom znaleźć swoją drogę

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii im. Janusza Korczaka w Zgorzelcu powstał w 1968 roku pod nazwą ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 1 z siedzibą w Zgorzelcu przy ul. Bohaterów ZWM – późniejszej armii Krajowej 10. W skład placówki wchodziła Szkoła Podstawowa nr 3 oraz internat, który mieścił się na III piętrze szkoły podstawowej – obok świetlicy szklonej. Pełnił on funkcję tygodniowego internatu dla 70 dziewcząt z ubogich środowisk, niewydolnych wychowawczo i zagrożonych demoralizacją. Była to pierwsza, tego typu placówka w byłym województwie wrocławskim.

Na przestrzeni ponad 50 lat niejednokrotnie placówka zmieniała swoje struktury, cały czas rozwijając się i poszerzając ofertę skierowaną do młodych ludzi. Obecnie ośrodek dysponuje 60 miejscami dla dzieci i młodzieży. Wychowankowie mieszkają w dwunastu trzyosobowych pokojach wyposażonych w łazienki z prysznicami. Każde piętro wyposażone jest w dużą świetlicę, pokój wychowawców, gabinet psychologa oraz pomieszczenia socjalne takie jak kuchnia, magazyn, pralnia oraz suszarni. Cały obiekt jest monitorowany, co zwiększa jednoczenie bezpieczeństwo przebywających w nim dzieci. Wychowankowie do swojej dyspozycji mają również siłownię wewnętrzną i zewnętrzną oraz dwa boiska sportowe typu „Orlik”.

Jak wygląda procedura umieszczenia dziecka w MOS im. J. Korczaka w Zgorzelcu?

Jeśli opiekun lub rodzic zdecyduje się na umieszczenie dziecka w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Zgorzelcu, w pierwszej kolejności musi zgłosić się do Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej odpowiedniej dla miejsca zamieszkania, aby uzyskać orzeczenie. Kolejno niezbędny jest kontakt z MOS im. J. Korczaka w Zgorzelcu, aby uzyskać informacje o wolnym miejscu oraz przekazanie orzeczenia, które zostanie przeanalizowane pod kątem realizacji zaleceń wydanych przez poradnię. Następnym krokiem jest kontakt z wydziałem oświaty starostwa powiatowego lub urzędu miasta właściwego dla miejsca zamieszkania.

Zadzwoń i dowiedz się więcej!
75-77-13-724 lub 75-64-92-564 (pedagog ds. rekrutacji)
wtorek, godz. 9 – 12 / środa, godz. 10 – 15 / czwartek, godz. 13 – 18

Pytania można również kierować na maila: rekrutacja.moskorczak@op.pl.

Szczegółowe informacje dostępne są na STRONIE.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie