Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zgorzelec: Skromne uroczystości z okazji 11 listopada. Kwiaty pod pomnikiem milenijnym

red.
Wczorajsze obchody Narodowego Święta Niepodległości nie przypominały tych z zeszłego roku. Było spokojnie, a niewielka reprezentacja lokalnych władz pojawiła spod pomnikiem, w centrum Zgorzelca, żeby złożyć kwiaty. Wśród nich również burmistrz Zgorzelca, Rafał Gronicz.

To on jest także autorem wczorajszego wpisu na Facebooku:

Kiedy rok temu spotkaliśmy się w hali PGE Turów Arena, aby jak co roku wspólnym śpiewem uczcić Narodowe Święto Niepodległości, nikt nie przypuszczał, że nadchodzący 2020 rok przyniesie nam całkowitą odmianę naszego życia. Nikt też nie przypuszczał, że 102. rocznicę Odzyskania Niepodległości świętować będziemy w domach, przytłoczeni ciężką atmosferą protestów, kłótni, sporów światopoglądowych, wzajemnych zarzutów i oskarżeń, niekończących się debat o „narodowych świętościach”, symbolach i prawach. Atmosferą przepełnioną obawami o przyszłość, która wbrew gładkim, a czasami wręcz totumfackim mowom i zapewnieniom polityków obozu rządzącego wcale nie rysuje się różowo. Kwiaty, śpiewy, recytacje i odświętne wystąpienia okolicznościowe nie są w stanie przesłonić pełnej napięć i obaw codzienności, w jakiej żyjemy. Bo, parafrazując klasyka, nasza rzeczywistość skrzeczy, a święto odzyskania niepodległości i przywrócenia z niebytu polskiej państwowości, dla wielu z nas od kilku lat jest przede wszystkim okazją do zadawania sobie pytań o to, czym dla każdego z nas jest Polska? W jakiej Polsce chcemy żyć? Jaką Polskę chcemy zostawić swoim dzieciom i wnukom? Trzy proste na pozór pytania, na które nie ma jednej, prostej odpowiedzi. Nie ma, bo być nie może. Polska jest przecież w każdym z nas i każdym z nas. I każdy z nas, równych sobie choć tak od siebie różnych, ma równocześnie prawo do szacunku i obowiązek szanowania innych. Każdy ma prawo do wolności i obowiązek szanowania wolności innych. Każdy ma prawo wyboru i obowiązek szanowania wyborów innych. Bo Polska jest naszym wspólnym domem. Wypełnijmy ją przyjazną otwartością, gościnnością i życzliwością, uśmiechem i radością. Niech będzie praworządna, opiekuńcza i nowoczesna. Niech nie zamyka nikomu ust, nie zmusza, nie zastrasza a zaprasza, przekonuje, wspiera. Takiej Polski chcę dla siebie i moich bliskich.

A Ty? Czym dla Ciebie jest Polska?

O święcie narodowym przypomniała także biało-czerwona iluminacja hali PGE Turów Arena, która została włączona od godziny 17:00.

Podobnie jak w poprzednich latach uczniowie i pedagodzy zgorzeleckiej szkoły muzycznej oraz Zgorzelecka Orkiestra Mandolinistów im. Tadeusza Grudzińskiego zapraszali do wspólnego śpiewania, tym razem w domowych pieleszach. W domowym muzykowaniu pomogło przemontowane i wzbogacone o napisy nagranie z koncertu Wspólne Śpiewanie Pieśni Patriotycznych z 2018 roku, które w środę, 11 listopada, od rana było dostępne w internecie, mediach społecznościowych i na kanale You Tube.

Źródło: UM Zgorzelec

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto