Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zgorzelec: Zanieczyszczona Nysa Łużycka...

Małgorzata Zagrodzka
Polska Press
Mieszkańcy Zgorzelca powinni być bardzo zaniepokojeni, Nysa Łużycka, jak wynika z badań Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, należy do rzek, które są bardzo zanieczyszczone.

Jest stosunkowo uboga w zasoby wodne. Wpływ na to mają silne działania człowieka na środowisko przyrodnicze. Ludzie wyrzucają do niej śmieci, fekalia, ścieki nieznanego pochodzenia. Nysa charakteryzuje się ciągłym destabilizującym działaniem człowieka, wpływa to na bytujące w rzece rośliny i zwierzęta rzeczne. - Występują w niej zaburzenia powstałe z dużego wykorzystania gospodarczego zasobów wodnych oraz intensywnej eksploatacji złóż węgla brunatnego w jej zlewni.- Informuje Anna Zięba z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Przez czynnik ludzki, naturalny charakter rzeki został całkowicie zaburzony.
Zbiorniki retencyjne, które są zlokalizowane w górnej części Zalewni Nysy Łużyckiej to Niedów na rzece Witka i Zatonie na potoku Ochota. Zniszczona część ziemna zapory Niedów aktualnie jest remontowana. - Docelowa pojemność zbiornika wynosić będzie 4,8 mln m3- Informuje Anna Zięba.
Rzeka corocznie jest zarybiana przez Polski Związek Wędkarski w takie gatunki ryb jak: pstrąg potokowy, lipień, certa, jaź i świnka.
Wodne zasoby Nysy wykorzystywane są do produkcji energii elektrycznej. Po polskiej stronie liczy się osiem elektrowni wodnych, zasilanych energią przepływającej wody. Przemysł i gospodarka, między innymi elektrownie konwencjonalne i kopalnie odkrywkowe węgla brunatnego również czerpią korzyści z zasobów wodnych, wykorzystując je w niezbędnych ich działaniu procesach technologicznych.
Nysa pełni również istotną funkcję w gospodarce komunalnej, rolnictwie i leśnictwie oraz turystyce, choćby w projekcie „Przygoda z Nysą” jest to zagospodarowanie turystyczne pogranicza polsko – niemieckiego.
Odcinek rzeki na terenie Polski posiada 10 utworzonych spiętrzeń wodnych tzw. jazów, służących do różnych celów: pozyskania energii elektrycznej, przemysłu, rolnictwa i hodowli, leśnictwa oraz regulacji i stabilizacji koryta rzeki.
Nysa jest zanieczyszczoną rzeką z dużym problemem jej oczyszczenia. Stanowi znaczący naturalny czynnik gospodarczy, ale jednocześnie działalność ludzka mocno zaburza naturalny rytm funkcjonowania rzeki.
Nieustannie odbywają się konsultacje społeczne, organizowane m.in. przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, mające na celu zebranie niezbędnych informacji do usprawnienia procesów osiągnięcia celów środowiskowych dotyczących Nysy Łużyckiej.
- Należy uświadomić wszystkich mieszkańców, by dbali o wspólne dobro, jakim jest rzeka. Nie można pozwalać na zanieczyszczanie jej poprzez wyrzucanie do niej śmieci, zanieczyszczeń. To samo dotyczy terenów przyległych do rzeki. Musimy wspólnie dbać o jej czystość.- Apeluje Anna Zięba.
Tylko wspólne zaangażowanie się w dbałość o środowisko, osób mieszkających na terenach Łużyckich, może pozytywnie wpłynąć na stan czystości, ogólnego dobra, jakim jest Nysa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto