Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zgorzeleckie miejscowości zyskają podłączenie do sieci

Alina Gierak
Marcin Oliva Soto
Mieszkańcy Pokrzywnika i wielu innych miejscowości zgorzeleckich zostaną nareszcie podłączeni do interentu.

Pokrzywnik, Trójca i inne małe miejscowości w powiecie zgorzeleckimto tak zwane białe plamy. Oznacza to, że ich mieszkańcy albo wcale nie mogą korzystać z sieci, albo podłączenia są tak mało wydajne, że pobranie jakiegokolwiek pliku czy otwarcie strony trwa prawie wieczność.

Nic więc dziwnego, że wiadomość o rozpoczęciu na Dolnym Śląsku budowy sieci szkieletowej, która zapewni szybki internet, ucieszyła mieszkańców pogranicza. - Trudno tak funkcjonować, gdy łączności praktycznie ma - przyznaje Bronisław Wojtków, sołtys Pokrzywnika.

Wtórują mu mieszkańcy maleńkiego Brzeźnika w powiecie bolesławieckim. - Ludzie dzięki internetowi znajdują pracę, wyjeżdżają na urlop, załatwiają sprawy w urzędzie, kontaktują się z rodziną. A my, jak za pradziada, bez porządnych łączy, z rwącym się połączeniem telefonicznym - narzeka Zofia Wójcik, mieszkanka Brzeźnika.

Największe problemy z łączami są na terenach podgórskich. Na mapie najwięcej białych plam jest w Worku Turoszowskim, okolicach Lwówka Śląskiego, Szklarskiej Poręby i Jeleniej Góry a także w Kotlinie Kłodziej. Narzekać jedynie na szybkość internetowych łączy nie mogą jedynie mieszkańcy Wrocławia, Wałbrzycha i Legnicy. Nareszcie się to zmieni i z szybkiego internetu będą korzystać wszyscy. Dolnośląski Urząd Marszałkowski rozstrzygnął właśnie przetarg na budowę tzw. sieci szkieletowej. Zwyciężyło konsorcjum firm Wasko, Fonbud i Telnet S.K.A., które zaprojektuje i wybuduje sieć światłowodów o długości 1750 km. Koszt inwestycji to 160,5 mln zł, z czego prawie 85 proc. pochodzi z funduszy unijnych, a pozostała część z budżetu województwa.

- Może i nas wtedy podłączą do szybszego internetu - mówią z nadzieją mieszkańcy Trójcy, miejscowości położonej wzdłuż krajowej drogi nr 30. Światłowody są w ich wsi, jednak część z nich do tej pory nie ma dostępu do szerokopasmowej sieci.

Sieć, która powstanie nazywa się szkieletowa, ponieważ zakłada doprowadzenie do 91 węzłów (miast) przewodów światłowodowych. One stworzą szkielet, od którego połączenia dotrą dalej do wszystkich powiatów naszego województwa i stamtąd do małych miast i wiosek. Sieć dotrze tam, gdzie internetu nie ma wcale lub jest w pojedynczych miejscach. Gdy sieć powstanie, operatorzy będą mieli możliwości techniczne, by dotrzeć do wioski z internetem i doprowadzić połączenie do każdego gospodarstwa. - Będzie możliwość telepracy, gdyż zniknie bariera komunikacyjna pomiędzy szefem a pracownikiem - wylicza korzyści Adam Okniński, dyrektor Wydziału Wdrażania Technologii Informacyjnych w Urzędzie Marszałkowskim.

Sieć ma być gotowa we wrześniu 2013 roku. Mieszkańcy zostaną podłączeni w 2014.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto