Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zgorzelec.Obchody 71. rocznicy Forsowania Nysy Łużyckiej

Alina Gierak
kpt. Remigiusz Kwieciński
Zgorzelec. 15 kwietnia pod pomnikiem Poległych za Ojczyznę w Pieńsku, a 16 kwietnia pod pomnikiem Orła Piastowskiego na cmentarzu Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu odbyły się uroczystości patriotyczne upamiętniające 71 rocznicę Forsowania Nysy Łużyckiej.

Zgorzelec. Obchody 71. rocznicy Forsowania Nysy Łużyckiej
Co roku, w dowód pamięci o bohaterach jednej z najbardziej zaciętych bitew II Wojny Światowej przed zdobyciem Berlina, w Zgorzelcu i Pieńsku odbywają się uroczystości rocznicowe. Właśnie na tych terenach żołnierze II Armii Wojska Polskiego w dniach 16 i 17 kwietnia 1945 roku forsowali Nysę Łużycką. Podczas operacji łużyckiej zginęło blisko pięć tysięcy polskich żołnierzy, dziesięć tysięcy zostało rannych, a trzy tysiące uznano za zaginionych.
15 kwietnia uroczystości rocznicowe z udziałem wojskowej asysty honorowej 23 pułku artylerii odbyły się w Pieńsku. Nieopodal tego miasta, w okolicach wsi Prędocice w ramach operacji berlińskiej odbyło się przełamanie obrony na Nysie.
W obchodach rocznicowych podobnie jak w Zgorzelcu udział wzięli kombatanci i weterani wojenni, lokalne władze oraz przedstawiciele Czarnej Dywizji, m.in. w imieniu Dowódcy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej pułkownik Mirosław Misior oraz Dowódca 23 Śląskiego Pułku Artylerii pułkownik Paweł Świtalski.

16 kwietnia uroczystości rocznicowe odbyły się pod pomnikiem Orła Piastowskiego na cmentarzu Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu. Właśnie tu, na zgorzeleckim cmentarzu - jednej z największych polskich nekropolii wojskowych - spoczywa 3423 polskich żołnierzy poległych w walkach na Łużycach.
Gośćmi honorowymi obchodów w Zgorzelcu byli kombatanci i weterani - uczestnicy forsowania Nysy, delegacja parlamentarzystów, władze regionu oraz przedstawiciele wojska. W uroczystości wziął udział dowódca 11 Dywizji Kawalerii Pancernej gen. dyw. Jarosław Mika oraz przedstawiciele jednostek Czarnej Dywizji. Oprawę uroczystości zapewniła wojskowa asysta honorowa 23 Śląskiego Pułku Artylerii i orkiestra wojskowa z Żagania.
Uroczystość stanowiła okazję do uhonorowania medalami pamiątkowymi kombatantów i weteranów wojennych, a także pocztów sztandarowych. Za wybitne zasługi w wychowaniu i szkoleniu żołnierzy oraz popularyzowaniu w społeczeństwie tradycji wojskowych Zarząd Powiatowy Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego w Zgorzelcu uhonorował medalem pamiątkowym „70 rocznica forsowania Nysy Łużyckiej” Dowódcę 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej gen. dyw. Jarosława Mikę oraz Szefa Wojsk Rakietowych i Artylerii 11DKPanc płk Mirosława Misiora.
Uroczystościom towarzyszył pokaz uzbrojenia i sprzętu wojskowego jednostek Czarnej Dywizji: 23 Śląskiego Pułku Artylerii i 34 Brygady Kawalerii Pancernej.

Po uroczystym apelu, na placu obok Cmentarza Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego artylerzyści zaprezentowali wyrzutnie WR-40 Langusta, armatohaubice samobieżną DANA oraz broń strzelecką natomiast pancerniacy z Żagania zaprezentowali czołg Leopard 2A5.

Zdjęcia i tekst: kpt. Remigiusz Kwieciński

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zgorzelec.Obchody 71. rocznicy Forsowania Nysy Łużyckiej - Zgorzelec Nasze Miasto

Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto