Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobaczcie oddział położniczy w Zgorzelcu. Rodzi tu coraz więcej kobiet. Oddział został odnowiony i doposażony w sprzęt (GALERIA)

Karolina Niemczyk
Karolina Niemczyk
Oddział położniczy w Zgorzelcu cieszy się coraz większą popularnością wśród ciężarnych kobiet. Rodzą tu już nie tylko mieszkanki Zgorzelca ale również Lubania, Bolesławca czy nawet Legnicy. Oddział niedawno przeszedł "lifting". Odnowiona została Izba Przyjęć. Jest też nowy sprzęt ale przede wszystkim coraz lepsza opieka medyczna.

Oddział położniczy należący do Wielospecjalistycznego Szpitala SP ZOZ w Zgorzelcu przyjmuje coraz więcej ciężarnych pacjentek, które właśnie w tym mieście decydują się na poród. W ciągu minionego roku liczba odbieranych w Zgorzelcu porodów wzrosła z 360 do blisko 550. Rodzą tu nie tylko mieszkanki powiatu zgorzeleckiego. Przyjeżdżają tu panie z Lubania, Bolesławca czy nawet Legnicy.

Niedawno oddział położniczy przeszedł "lifting". Odnowiona została Izba Przyjęć, dyrektor szpitala Zofia Barczyk zdecydowała się też doposażyć oddział w nowy sprzęt. Podniesiony został też standard opieki okołoporodowej.

- Nowością jest przede wszystkim pracownia diagnostyki prenatalnej. Ciężarne pacjentki nie muszą już, jak do tej pory, wykonywać tych badań np. w Legnicy czy Jeleniej Górze - mówi dr n. med. Rafał Szpak, ordynator oddziału.

To właśnie dr n. med. Rafał Szpak i lek. med. Piotr Dziergawko wykonują w Zgorzelcu pacjentkom badania prenatalne. Diagnostykę, oprócz nieinwazyjnego USG prenatalnego, można w razi potrzeby poszerzyć o amniopunkcję, biopsję kosmówki czy kordocentezę.

- Nasza pracownia diagnostyki prenatalnej wyposażona jest w naprawdę nowoczesny sprzęt. Oprócz USG 2D jesteśmy w stanie wykonać obrazowanie 3D, które pozwala na zrobienie przestrzennego zdjęcia płodu, uwidocznienie jego twarzy lub całego ciała. Badanie to jest również pomocne w diagnostyce niektórych nieprawidłowości w budowie płodu - mówi dr Szpak. - Jest też możliwość wykonania obrazowania 4D czyli obserwację płodu w obrazie trójwymiarowym w czasie rzeczywistym. Wtedy lekarz jak i przyszła mama widzą ruchy dziecka, mimikę twarzy, np. ziewanie, połykanie, wysuwanie języka, otwieranie oczu czy ruchy kończyn. Badanie to może być również pomoce w diagnostyce złożonych wad serca płodu, dzięki przestrzennej rekonstrukcji poszczególnych struktur układu krążenia - wyjaśnia dr Rafał Szpak.

Odświeżona została również Izba Przyjęć na oddziale ginekologiczny oraz wyposażona w nowy sprzęt do USG. Pacjentka ma na miejscu również łazienkę do dyspozycji gdzie może się przebrać przed wejściem na oddział czy przygotować do wstępnego badania.

- Gdy przychodzi do nas pacjentka to ma przygotowany taki ciąg po prostu. Najpierw korzysta z łazienki, później z fotela do badania i na końcu z USG. Wszystko odbywa się w jednym miejscu obecnie. Wcześniej na badania trzeba było przejść do innego gabinetu - mówi Ewa Bogócka, położna oddziałowa.

Nowością jest też bezprzewodowe badanie kardiotokograficzne popularnie zwane KTG. Wcześniej pacjentki przez ok. 20 minut musiały leżeć podłączone do aparatury. Obecnie mogą poruszać się po oddziale, a bezprzewodowe głowice zbierają dane, które wysyłane są do systemu. Zapis z urządzenia może być odczytany w komputerze przez położną lub lekarza. Nieprawidłowy odczyt uruchamia alarm.

Personel medyczny, mimo trwającej pandemii koronawirusa, stara się zapewnić pacjentkom jak najlepszą opiekę okołoporodową. Stale dostępne są porody rodzinne po wykonaniu przez osobę towarzyszącą rodzącej testu. Pacjentki do łagodzenia bólu mogą korzystać z muzykoterapii, gazu rozweselającego i kąpieli. Minus to brak znieczulenia zewnątrzoponowego.

- Niestety wynika to z ograniczonej liczby lekarzy anestezjologów w naszym szpitalu, a nie z niechęci do uśmierzania bólu pacjentkom w ten sposób. Zapewniam jednak, że pracujemy również nad rozwiązaniem tego problemu - mówi dr Rafał Szpak.

Dobra opinia oddziału położniczego w Zgorzelcu to nie tylko kwestia remontu czy nowego sprzętu. To przede wszystkim też personel medyczny.

- Honor trzeba oddać położnym, bo to one są głównie przy pacjentkach w trakcie porodu. Myślę, że to ich pozytywna opinia w dużej mierze wpływa też na to, że mamy w Zgorzelcu dużo porodów. Pacjentki przekazują sobie informacje jaka była opieka okołoporodowa i to decyduje o tym, gdzie kobiety będą rodzić - mówi ordynator oddziału.

Przed podjęciem decyzji gdzie rodzić warto też zobaczyć jak obecnie wygląda oddział położniczy w szpitalu w Zgorzelcu. Zapraszamy więc na wirtualną wycieczkę do galerii zdjęć. A dodatkowe informacje można uzyskać na stronie GINEKOLOGIA ZGORZELEC

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto