Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bajeczna rezydencja w Sławnikowicach na sprzedaż za prawie 6 mln zł. Dawniej mieszkał tu znany filozof i wynalazca porcelany z Miśni

Paulina Gadomska
Paulina Gadomska
Bajeczna rezydencja rodzinna wystawiona została na sprzedaż. Została pięknie odnowiona z zachowaniem oryginalnych struktur.
Bajeczna rezydencja rodzinna wystawiona została na sprzedaż. Została pięknie odnowiona z zachowaniem oryginalnych struktur. Otodom.pl
Wielkie szczęście miał pałac w Sławnikowicach wybudowany na początku XIX wieku. Nie podzielił on losu innych zabytkowych posiadłości naszej okolicy, a został poddany renowacji i nadal zachwyca. Dawniej mieszkał tutaj znany filozof i wynalazca porcelany z Miśni, Ehrenfried Walther von Tschirnhaus. Dziś jest to ekskluzywna rezydencja rodzinna i galerią sztuki wystawiona na sprzedaż za 5 600 000 zł.

Spis treści

Zabytkowa rezydencja w okolicy mlekiem i miodem płynącej

Pierwsze wzmianki o budowie pałacu w Sławnikowicach pochodzą z roku 1805. Powstał on na budowli średniowiecznej, a za jego architekturę odpowiada twórca Bramy Branderburskiej, Carl Gotthard Langhans.

Szeroko rozłożoną fasadę dzielą w poziomie cokoły na piano nobile i mezzanino. Reprezentacyjna elewacja zachodnia, pośrodku posiada joński portyk czterokolumnowy z motywami palladio, zwieńczony trójkątnym tympanem.
Na kopertowym dachu są umieszczone, po dwie lukarny od zachodu i wschodu oraz cztery kominy. Na rysunku ze zbiorów Dunckera widoczny jest przed pałacem okazały, okrągły klomb i aleja podjazdowa.

Rezydencja była remontowana z początkiem XX wieku oraz w roku 1978 i latach 1986-87. Stworzona została na prostokącie o jedenastu i pięciu osiach. Ma dwie kondygnacje i jest w całości podpiwniczony. Długie elewacje akcentują trzyosiowe portyki kolumnowe pod trójkątnymi tympanonami. Pałac otacza park krajobrazowy z XIX wieku.

Tak dawniej wyglądał pałac w Sławnikowicach. Był piękny!fotopolska.eu

Wynalazca porcelany miśnieńskiej tworzył i mieszkał w Sławnikowicach

Ehrenfried Walther von Tschirnhaus był najsłynniejszym właścicielem Sławnikowic oraz niezwykłego pałacu, jeszcze w średniowiecznej formie. Filozof oraz naukowiec wczesnego oświecenia zasłynął z produkcji wielkich, wklęsłych luster oraz z odkrycia tajemnicy produkcji porcelany. To właśnie w Sławnikowicach, a raczej dawnym Kieslingswalde, zaczął ulepszać swoją własną hutę szkła. Po jego śmierci zaczęto produkować wynalezioną przez niego porcelanę w Miśni. Wyniki jego badań przyczyniły się do rozwoju metod badań laboratoryjnych, badań materiałowych, odlewnictwa i metalurgii oraz budowy urządzeń optycznych. Jego nowinki technologiczne napędzały dalszy rozwój saksońskiej manufaktury

Ekskluzywna rodzinna rezydencja i galeria sztuki w zabytkowy pałacu za miliony

Pałac w Sławnikowicach to niezwykłe miejsce, które dzięki ogromnym nakładom finansowym nadal zachwyca. Wyjątkowym skarbem tego miejsca są dwa piece kaflowe w stylu Jugendstil z końca XIX wieku. Znajdują się w najpiękniejszym pomieszczeniu, sali owalnej, która dawniej zwieńczona była kopułą ozdobioną malowidłami. W sali tej znajduje się również wyjście na taras wprost do zabytkowego parku.

Parter o powierzchni 325,6 m. kw., mieści 7 przepięknych sal, spełniających funkcję salonów, bawialni, jadalni, kuchni ze spiżarnią i galerii sztuki z atelier, dodatkowo znajduje się w c. Szerokie schody prowadzą na piętro o powierzchni 334,5 m.kw, tam znajduje się 6 sypialni z łazienkami, biblioteka oraz salon o powierzchni 45 m2, dodatkowo dwa mniejsze pomieszczenia. Poddasze - to bardzo wysokie wnętrze o powierzchni 385,9 m.kw. do zaadaptowania na kilka apartamentów. W odrestaurowanej jasnej i ogrzewanej suterynie z dużymi oknami o powierzchni 334,5 m.kw, znajduje się kuchnia, pralnia i wiele większych i mniejszych pomieszczeń.

Obecnie pałac do rezydencja rodzinna z atelier malarskim oraz galerią sztuki.

Jak dojechać do pałacu w Sławnikowicach? MAPA

Rezydencja położona jest w malowniczej okolicy. Otacza ją park krajobrazowy z XIX wieku, lasy i zbiorniki wodne. Miejsce jest bajeczne!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto