Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biblioteka jak z Hogwartu mieści się tuż obok Zgorzelca. Jej zbiory robią wrażenie

Paulina Gadomska
Paulina Gadomska
Górnołużycka Biblioteka Naukowa (Die Oberlausitzische Bibliothek der Wissenschaften) to największa biblioteka w Goerlitz graniczącym ze Zgorzelcem, a jednocześnie najważniejsza biblioteka regionalna pomiędzy Wrocławiem a Dreznem. W jej imponujących zbiorach zgromadzonych jest ponad 150 000 woluminów.

Spis treści

Historia niezwykłej biblioteki na pograniczu

Wszystko zaczęło się 21 kwietnia 1779 roku, kiedy dwudziestu przedstawicieli nauki i burżuazji założyło towarzystwo naukowe o nazwie Górnołużyckie Towarzystwo Krzewienia Historii i Historii Naturalnej, później Górnołużyckie Towarzystwo Naukowe. Powstało ono z inicjatywy dwóch młodych, ambitnych mężczyzn, którzy rządni byli wiedzy i nauki. Karl Gottlob Anton był prawnikiem, historykiem i językoznawcą, a Adolf Traugott von Gersdorff dziedzicem rodzinnej fortuny, który prowadził liczne badania przyrodnicze. To za ich sprawą gromadzono również księgozbiory o różnorodnej tematyce naukowej, które z czasem były coraz większe.

Niezwykła biblioteka została założona w 1950 roku w Goerlitz przy Neissestrasse 30. Powstała z połączenia zasobów Górnołużyckiego Towarzystwa Naukowego i Biblioteki Milichów. Ponad 150 000 tomów dokumentuje historię i kulturę, sztukę, przyrodę, gospodarkę i społeczeństwo regionu od Drezna po Wrocław.

Kiedy podczas II wojny światowej biblioteki w różnych zakątkach były niszczone, niezwykłe zbiory mieszczące się w Domu Barkowym w Goerlitz zostały ocalone. Dzięki temu jej zasoby są tak bogate i wielorakie pod względem treści. Wśród nich znaleźć można liczne skarby, takie jak: zbiór broszur z XVI wieku, cenne rękopisy oraz około 3000 map i atlasów historycznych. Ogromne znaczenie ma cenna i bogata kolekcja Jakoba Boehme, notatki mużawskiego poety i powiernika Pücklera Leopolda Schefera czy rękopisy wielkiego górnołużyckiego oświeconego Ehrenfrieda Walthera von Tschirnhaus.

Nie tylko ze względu na zgromadzone woluminy warto odwiedzić to miejsce. Zabytkowe wnętrza Domu Barkowego, w którym mieści się biblioteka oraz sam jej wygląd pozwalają poczuć dawny klimat, a przechadzanie się pomiędzy regałami to prawdziwe zetknięcie się z innymi epokami.

Poczuj oddech historii na własnej skórze i odwiedź bibliotekę

Godziny otwarcia:
- listopad-marzec od wtorku do niedzieli 10.00-16.00;
- kwiecień-październik od wtorku do czwartku 10 od piątku do niedzieli w godz. 10.00-18.00.

Jak dojechać? MAPA

Zobaczcie te niezwykłe wnętrza Górnołużyckiej Biblioteki Naukowej oraz Domu Barokowego.

Biblioteka jak z Hogwartu mieści się tuż obok Zgorzelca. Jej...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto