Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tu spoczywa Jakub Boehme. 800- letni cmentarz obok Zgorzelca to miejsce niezwykłe

Paulina Gadomska
Paulina Gadomska
800- letni cmentarz koło Zgorzelca
800- letni cmentarz koło Zgorzelca Paulina Gadomska
Cmentarz św. Mikołaja mieści się w Goerlitz tuż obok Zgorzelca. To najstarszy cmentarz w okolicy, a mieszkańcy byli tutaj grzebani już 800 lat temu. Miejsce to składa się z części starej i nowej, a co godne zauważenia, różni się od znanych nam polskich cmentarzy. Jest tu ogrom roślinności, drzew owocowych, nasadzeń i kwiatów, a groby nie są umieszczone tak blisko siebie. To miejsce wygląda jak park i tak traktują je mieszkańcy pogranicza.

Spis treści

Cmentarz św. Mikołaja w Goerlitz. Możesz tu zobaczyć 800-letnie dzieła sztuki kamieniarskiej

To niezwykłe miejsce chętnie odwiedzane przez mieszkańców pogranicza i turystów. Z jednej stronie dotykamy historii sprzed 800 lat, z drugiej przechadzamy się wśród świeżych nagrobków, ale mimo to, ten cmentarz przypomina bardziej park. Taki cichy park z szerokimi alejkami, miejscami do poczytania książki, pięknymi rzeźbami, które w ogóle nie przypominają polskich nagrobków.

Na największą uwagę zasługuje stara część cmentarza. Ponad 800 nagrobków i epitafiów odzwierciedla stylistyczne zmiany od manieryzmu, poprzez barok, aż do klasycyzmu, romantyzmu i stylu historycznego. Dają one świadectwo zmieniającej się religijności i nadziei na życie wieczne bogatych goerlitzkich patrycjuszy, ale również ich wolę zaprezentowania się i reprezentacji, która przetrwała nawet śmierć. Pod starymi drzewami napotkać możemy groby znanych osobistości.

Nowa część cmentarza jest równie ciekawa. Daleko jej do polskich cmentarzy, gdzie grób obok grobu stoi, a podczas Dnia Wszystkich Świętych ściśnięte tłumy gromadzą się w alejkach. Tu tak to nie wygląda. Groby są rozsiane na dużym terenie. Wszystkie obsadzone są różnorodnymi kwiatami, a ozdobne rzeźby niektórych z nich wprawiają w zdumienie.

To doskonałe miejsce na spacer. Mieszkańcy przejeżdżają tędy rowerem, rozkładają koce i czytają książki, spacerują. To miejsce zadumy i spokoju, ale korzystają z niego zarówno zmarli, jak i żywi.

Tu spoczywa Jakub Boehme- szewc i teolog, którego pokochał cały świat

Jakub Boehme urodził się w Starym Zawidowie. 24 kwietnia 1599 roku ożenił się i kupił dom na Przedmieściu Nyskim w Zgorzelcu. Drugi jego dom znajdował się w miejscu, gdzie obecnie przechodzimy przez Most Staromiejski ze Zgorzelca do Goerlitz. Podczas budowy mostu, w 1905 roku, budynek musiał zostać wyburzony. Tablica pamiątkowa przypomina o tym, że Jakub Boehme tutaj żył i napisał między innymi swoje pierwsze dzieło „Aurora“. Stąd też 17 listopada 1624 roku – według ostatnich jego słów – „odszedł do raju“.

W dziele Aurora Boehme wprowadza pojęcie dialektycznej jedności zwalczających się przeciwieństw jako zasadę natury świata i Boga- podobnie jak światło nie może przejawić się bez ciemności tak i Bóg, według Boehmego, nie może istnieć bez posiadania w swej istocie przeciwieństwa dobra. Jeden z egzemplarzy Aurory trafił w ręce Gregoriusa Richtera, pastora z Goerlitz, który uznał ją za herezję i zagroził Boehmemu banicją, jeżeli ten nie zaprzestanie pisania.

Za namową przyjaciół powrócił jednak do tworzenia, a kilka innych dzieł wyszło spod jego pióra, a natura zła, grzechu i odkupienia była w jego dziełach głośna, jednak Aurora zapisała się w historii i filozofii najmocniej.

Spór Jakuba Böhme z Kościołem trwał również po jego śmierci. Najpierw odmowiono mu pochówku, następnie krzyż ufundowany przez przyjaciół zmarłego został zdewastowany. Godne uczczenie Jakuba Böhme nastąpiło dopiero z początkiem XIX wieku, kiedy to najpierw Górnołużycka Biblioteka Naukowa ufundowała trzy kamienne płyty, następnie zaś pamięć o Jakubie Böhme podtrzymywali jego amerykańscy zwolennicy.

Grób filozofa można znaleźć wchodzą przez bramę kościoła św. Mikołaja w Goerlitz. Po prawej stronie, tuż za budynkiem świątyni wśród wiekowych nagrobków, to najbardziej zadbany grób.

800- letni cmentarz koło Zgorzelca
800- letni cmentarz koło ZgorzelcaPaulina Gadomska

Lipa z legendy o Goerlitz nadal rośnie i ma się dobrze

Czy to aby na pewno legenda? Przekraczając bramę cmentarza św. Mikołaja, po kilkunastu krokach, po lewej stronie dojrzeć możemy pokraczną lipę z tabliczką. Pomimo swojego wyglądu nadal żyje, a liście jej w kolorach zielono- złotych właśnie opadają. Myśląc o tym, że jest ona bohaterką jeden z goerlitzkich legend można mieć ciarki na plecach.

800- letni cmentarz koło Zgorzelca
800- letni cmentarz koło ZgorzelcaPaulina Gadomska

O legendzie o cmentarnej lipie oraz innych związanych z miastem Goerlitz przeczytacie poniżej:

Jak dotrzeć na cmentarz św. Mikołaja w Goerlitz? MAPA

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto