Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dlaczego na Armii Krajowej ulatniał się gaz?

MAK
Hubert Jarosz
Cała operacja przepompowywania trwała 14 godzin a całkowity czas interwencji ponad 24 godziny, łącznie w działaniach brało udział 47 ratowników PSP o OSP i 9 samochodów.

20 maja 2017 r. o godzinie 10.20 zgłoszono do SK KP PSP w Zgorzelcu miejscowe zagrożenie w Zgorzelcu przy ul. Armii Krajowej 27. Podczas rozładunku gazu propan-butan w skrzynce z armaturą pompową rozszczelnieniu uległa rura spustowa cysterny na łączeniu spawanym w wyniku czego doszło do emisji gazu. Po dojeździe zastępów ratowniczych z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Zgorzelec na miejscu stwierdzono, że na stacji paliw na stanowisku do roztankowywania stoi ciągnik z naczepą-cysterną do przewozu gazu. Kierowca pojazdu poinformował, że w cysternie znajduje się około 30 metrów sześciennych gazu propan-butan (nr UN 1965) – cysterna była wypełniona w 65% potwierdzono informację ze zgłoszenia.

Emisja gazu mogła spowodować zagrożenie dla osób przebywających na stacji paliw, parkingu marketu Kaufland oraz korzystających z ulic Poniatowskiego i Armii Krajowej. Ratownicy zabezpieczyli miejsce prowadzonych działań i wyznaczyli strefę zagrożenia, zabezpieczono studzienki znajdujące się pod cysterną, wstrzymano ruch na przylegających ulicach, ewakuowano pracownika stacji paliw oraz odłączono stację od zasilania w energię elektryczną. Zadysponowano Specjalistyczną Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego PSP z Legnicy.

Ratownicy z JRG Zgorzelec ze względu na brak możliwości wyeliminowania emisji gazu poprzez zamknięcie zaworów przy użyciu narzędzi nieiskrzących zabezpieczyli miejsce wycieku wilgotnymi bandażami elastycznymi co spowodowało powstanie „lodowego czopa”, który znacząco ograniczył wyciek gazu z cysterny. Działania te spowodowały zmniejszenie stężenie gazu poniżej dolnej granicy wybuchowości. Jednak w celu eliminacji zagrożenia konieczne było przepompowanie gazu do sprawnej cysterny. Po przybyciu na miejsce zdarzenia SGR CHEM-EKO przystąpiono do realizacji zadań pomiaru i monitorowania strefy zagrożenia. Prowadzono stały monitoring stężenia gazu w powietrzu. Prewencyjnie na czas przepompowywania wyznaczono strefę 100m oraz zabezpieczono pozostałe studzienki kanalizacyjne znajdujące się na terenie parkingu.

Ze względu na to, że awaria miała miejsce na instalacji spustowej gazu, właściciel firmy przewozowej musiał zapewnić dodatkową cysternę do niestandardowego przepompowania gazu. Cała operacja przepompowywania trwała 14 godzin a całkowity czas interwencji ponad 24 godziny, łącznie w działaniach brało udział 47 ratowników PSP o OSP i 9 samochodów.

Źródło: mł.bryg. Hubert Jarosz, kpt. Andrzej Mańkowski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto