Koszykówka: Turów Zgorzelec rozbił Rosę Radom

Grzegorz Bereziuk
Michał Chyliński w meczu z Rosą zdobył 19 punktów.
Michał Chyliński w meczu z Rosą zdobył 19 punktów. Grzegorz Bereziuk
W meczu otwarcia sezonu 2012/2013 w Tauron Basket Lidze PGE Turów Zgorzelec wysoko pokonał Rosę Radom 109:71. Teraz przed zespołem trenera Miodraga Rajkovicia mecze z bardziej wymagającymi przeciwnikami.

Zdecydowanym faworytem byli gospodarze, którzy w przeciwieństwie do Rosy chcą walczyć o czołowe miejsca. Początek meczu nie zwiastował jednak spacerku dla ekipy z Dolnego Śląska.

Rosa ambitnie walczyła pod koszem Turowa (w pierwszej połowie gracze trenera Mariusza Karola mieli 7 zbiórek w ataku) i w 5. min gry był remis 12:12. Od tego momentu gospodarze zaczęli jednak odjeżdżać. Bardzo dobrze prezentował się zwłaszcza Vukasin Aleksić, który w pierwszej połowie zdobył 6 pkt, zanotował 3 zbiórki i miał asystę. Mógł podobać się też Djordje Micić oraz Michał Chyliński. Dwaj ostatni do przerwy zdobyli łącznie 24 pkt, a gospodarze prowadzili 59:39.
Po zmianie stron gości od blamażu starali się uchronić J.J. Montgomery, a także Piotr Kardaś. Mimo ambitnej postawy dwójki wymienionych graczy przewaga zespołu trenera Miodraga Rajkovicia systematycznie się powiększała. Duża w tym zasługa świetnej skuteczności PGE Turowa w rzutach z dystansu. W sumie gospodarze zza linii 675 cm trafili 12 z 18 prób. Gospodarze ponadto grali zespołowo i agresywnie.

Po trzech kwartach zespół znad Nysy Łużyckiej wygrywał już 92:54 i stało się jasne, że kwestią czasu jest, kiedy przekroczy barierę 100 oczek. Ku radości miejscowych kibiców stało się to faktem w 33. min, kiedy z półdystansu do kosza trafił Ivan Opacak (100:61). - Inaugurowaliśmy sezon we własnej hali i zdawaliśmy sobie sprawę, że nie wypada nam przegrać. Wykonaliśmy przedmeczowe założenia, graliśmy szybko, agresywnie i skutecznie - powiedział po meczu kapitan PGE Turowa Michał Chyliński. Ostatecznie PGE Turów, w barwach którego na parkiecie pojawili się wszyscy zawodnicy wpisani do meczowego protokołu, pokonał Rosę 109:71.

W kolejnym pojedynku w piątek czarno-zieloni zagrają w Słupsku z Energą Czarnymi. Początek meczu o godz. 18.15.

PGE Turów Zgorzelec - Rosa Radom 109:71 (28:20, 31:19, 33:15, 17:17)

Turów: Chyliński 19 (3), Micić 17 (2), Cel 13 (1), Kulig 11 (1), Opacak 11 (1), Aleksić 10 (1), Jackson 9 (1), Wichniarz 6 (2), Zigeranović 6, Leszczyński 4, Bodziński 3, Lewandowski.
Rosa: Montgomery 17, Kardaś 12 (2), Vasojević 12 (2), Cupković 11 (3), Zalewski 11 (1), Bogdanowicz 3 (1), Bogavac 3, Wilczek 2, Nikiel 0, Radke.
Pozostałe mecze pierwszej kolejki Tauron Basket Ligi: Stelmet Zielona Góra - Energa Czarni Słupsk 94:73, AZS Koszalin - Jezioro Tarnobrzeg 77:78, Asseco Prokom Gdynia - Start Gdynia 76:60, Asseco Prokom Gdynia - Trefl Sopot 69:74, Trefl Sopot - Polpharma Starogard Gdański 87:65, Kotwica Kołobrzeg - Anwil Włocławek 69:81.