Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkaj u kolegi, ucz się w niemieckiej szkole

Janusz Pawul, PNWM
Polscy uczniowie będą mogli przez 3 miesiące uczyć się w niemieckich szkołach i mieszkać u swoich niemieckich rówieśników. Potem przez trzy miesiące będą ich gościć u siebie.
Polscy uczniowie będą mogli przez 3 miesiące uczyć się w niemieckich szkołach i mieszkać u swoich niemieckich rówieśników. Potem przez trzy miesiące będą ich gościć u siebie. Janusz Pawul
Fundacja Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży rozpoczyna pilotażowy projekt indywidualnej wymiany uczniów

Co by było, gdyby w przyszłym roku zamiast wychowania fizycznego na waszym planie lekcji pojawił się sport, a jedynki stały się nagle najlepszymi ocenami w dzienniku? To możliwe, bo już od wiosny 2011 roku polscy uczniowie szkół ponadgimnazjalnych będą mogli uczestniczyć w lekcjach w niemieckich szkołach.
Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) wspólnie z fundacją F.C Flick i fundacją Borussia, rozpoczynają projekt wymiany międzyszkolnej pod hasłem: Schule auf polnisch – Szkoła po niemiecku.
Dotychczas PNWM wspierała tylko wyjazdy grupowe uczniów, teraz możliwość nauki będą mieli pojedynczy uczniowie, a właściwie pary uczniów z Polski i Niemiec.
- Wymiana indywidualna opiera się na zasadzie wzajemności. Polski uczeń gości u siebie ucznia z Niemiec przez co najmniej trzy miesiące, a w zamian wyjeżdża do niego, zamieszkuje w jego rodzinie i wspólnie z nim uczęszcza do szkoły – tłumaczy Paweł Moras, dyrektor zarządzający PNWM.
Tak pomyślana koncepcja nie tylko daje wiedzę i możliwość lepszego poznania się między sąsiadami, ale uczy otwartości i daje szansę zaznajomienia się z systemem edukacji w drugim kraju.
Projekt Schule auf polnisch – Szkoła po niemiecku kierowany jest przede wszystkim do partnerskich szkół z Niemiec i Polski. Młodzi uczniowie, którzy mają już za sobą pierwsze doświadczenia i kontakty z sąsiednim krajem, mają możliwość jeszcze lepiej poznać życie codzienne i szkolne swoich niemieckich przyjaciół. Dzięki współpracy ze szkołami partnerskimi, zarówno przyjmującymi jak i delegującymi uczniów, PNWM gwarantuje pełną opiekę podczas wymiany młodzieży. Szkoły partnerskie wraz z PNWM powinny wcześniej przygotować uczniów do wyjazdu do Niemiec, a także towarzyszyć zachodnim gościom podczas ich pobytu w Polsce.
Projekt ma charakter ogólnopolski i ogólnoniemiecki, tzn. kierowany jest do uczniów z całej Polski i całych Niemiec bez rozróżnienia na landy, czy województwa.

Możliwości uzyskania wsparcia oraz zasady dofinansowania projektu:
- PNWM przyznaje uczestnikom wymiany indywidualnej kieszonkowe w wysokości 400 zł miesięcznie oraz dofinansowanie kosztów podróży
- zgłaszać mogą się uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z podstawową znajomością języka niemieckiego oraz uczniowie, którzy chcieliby sie tego języka nauczyć
- konieczne jest pozwolenie szkoły na udział w wymianie
- każdy uczestnik raz pełni rolę gościa, a raz jest gospodarzem wymiany.
- termin nadsyłania wniosków o dofinansowanie udziału w wymianie indywidualnej w drugim półroczu roku szkolnego 2010/2011 upływa 31 grudnia 2010.

Więcej informacji o projekcie:
Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży
Dominika Gaik
ul. Alzacka 18
03-972 Warszawa
tel: +48 22 5188938
e-mail: [email protected]
www.pnwm.org

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto