MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Oto najpiękniejszy budynek Zgorzelca, który Niemcy zostawili po tej stronie Nysy. Przyjrzyj się niezwykłym rzeźbom

Paulina Gadomska
Paulina Gadomska
Zadrzyjcie głowę do góry! Te detale są piękne.
Zadrzyjcie głowę do góry! Te detale są piękne. Paulina Gadomska
Bez dwóch zdań! Miejski Dom Kultury to jeden z najpiękniejszych budynków w Zgorzelcu. Podziwiany przez mieszkańców i turystów dumnie stoi na wzniesieniu przy Skwerze ks. Jana Popiełuszki i Parku im. Andrzeja Błachańca. Monumentalna budowla, kiedyś Hala Chwały dwóch niemieckich cesarzy, zachował się w doskonałej formie, choć wnętrza pozbawione zostały dawnych istotnych detali. Przyjrzyjcie się uważnie Miejskiemu Domu Kultury i przeczytajcie historię jego budowy.

Spis treści

Oto historia Górnołużyckiej Hali Chwały, czyli najpiękniejszego budynku Zgorzelca

Budynek obecnego Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu powstał jako pomnik patriotyzmu i pamięci dwóch niemieckich cesarzy - Wilhelma I i Fryderyka III- pierwszych cesarzy zjednoczonych Niemiec. Jego powstanie sfinansowano ze składek pochodzących od mieszkańców Górnych Łużyc.

Prace ziemne pod budowę Górnołużyckiej Hali Chwały rozpoczęła się 13 września 1898 roku, a 18 października, w dzień urodzin cesarza Fryderyka III, uroczyście położono kamień węgielny. Hugo Behr, nauczyciel budownictwa z Królewskiej Szkoły Budownictwa w Höxter, stworzył projekt, który obecnie możemy podziwiać na własne oczy. Jego praca została wybrana spośród 47 zgłoszonych do konkursu.

To najpiękniejszy budynek Zgorzelca, który Niemcy zostawili po tej stronie Nysy
Zadrzyjcie głowę do góry! Te detale są piękne.Paulina Gadomska

Po intensywnych dyskusjach co do miejsca budowy wybrano teren na lewym brzegu Nysy Łużyckiej. Dawniej były to niezagospodarowane przedmieścia należące do miasta. Pod koniec XIX wieku nastąpiła jednak intensywna urbanizacja oraz zabudowa tych terenów. Powstawały kamienice, koszary, budynki użyteczności publicznej oraz tereny zielone i rekreacyjne służące mieszkańcom. Miejsce wydało się idealne dla tak reprezentacyjnego budynku.

Prace budowlane początkowo przebiegały bardzo sprawie, jednak na etapie wykończenia istniało zagrożenie, że inwestycja nie zostanie ukończona. Hojni darczyńcy wsparli finansowo tak ważne przedsięwzięcie, dzięki czemu 28 listopada 1902 roku nastąpiło uroczyste zakończenie budowy Górnołużyckiej Hali Chwały. Zjawił się cesarz Wilhelm II, dostojni goście oraz mieszkańcy. Cesarz w przemowie wyraził życzenie, aby gmach nosił nazwę Górnołużyckiej Hali Pamięci. Od tej pory dwie nazwy używane były zamiennie.

Inicjatorem inwestycji był Johannes Heyne, ówczesny burmistrz miasta Goerlitz. W budowę zaangażowane były 62 firmy z Goerlitz i okolic, a koszt wybudowania Górnołużyckiej Hali Chwały szacuje się na 752 200 marek.

Mitologia, historia i współcześni bohaterowie w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu

Jak opisuje Łukasz Borowczak z Muzeum Łużyckiego, Hugo Behr oraz współpracujący z nim zespół architektów i rzeźbiarzy wykorzystał plejadę starannie dobranych motywów mających połączyć za pomocą architektury wątki mitologiczne, postaci i wydarzenia historyczne oraz współczesną twórcom politykę.

Styl wilhelmiński, bo w nim wybudowany został obecny Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu, łączy elementy antyku i baroku. Budynek Górnołużyckiej Hali Pamięci ma wysokość 42 metrów, czyli bliską wysokości rzymskiego Panteonu. Sama bryła jest nawiązaniem do caesareum, starożytnej rzymskiej świątyni poświęconej imperialnemu kultowi. Dodatkowo detale zaczerpnięte z mitologii antycznej miały wzmocnić przekaz, że cesarze niemieccy są spadkobiercami cesarzy rzymskich.

Po lewej stronie schodów znajduje się wyobrażenie wojny, nad którym zamieszczono relief przedstawiający “okrucieństwa wojny”. Po prawej stronie – pokój z reliefem “błogosławieństwa pokoju”. Znajdujące się między nimi fryzy przedstawiają sceny składania hołdu Germanii przez Niemcy Południowe i Północne. Autorem ich jest R. Schnauder z Drezna. Jest on także autorem: rzeźb Wiktorii – nad szczytem, Sztuki i Historii na froncie bocznym. Cztery duże emblematy umieszczone na fasadzie bocznej przedstawiają: handel i żeglugę, przemysł, sztukę i rzemiosło oraz rolnictwo.

Jak dojechać do Miejskiego Domu Kultury? MAPA

Przyjrzyjcie się uważnie detalom obecnego Miejskiego Domu Kultury!

Zadrzyjcie głowę do góry! Te detale są piękne.

Oto najpiękniejszy budynek Zgorzelca, który Niemcy zostawili...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto