Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najpierw COVID-19, później białaczka. Pomóż Basi ze Zgorzelca wygrać z chorobą i zostań dawcą szpiku

Justyna Orlik
Justyna Orlik
DKMS
Ma na imię Barbara. Urodziła się i wychowała w Zgorzelcu. Stąd pochodzi jej rodzina i przyjaciele. Jej życie jest również mocno związane z Żarską Wsią, gdzie przez kilka lat mieszkała, a przez prawie 40 lat uczyła muzyki i przyrody. Jej największą miłością jest rodzina – mąż Czesław, dwie córki oraz trójka wnucząt. Z zamiłowania jest muzykiem. Prowadziła gminny zespół folklorystyczny „Łużyczanie”, a w wolnych chwilach lubi rozwiązywać krzyżówki i czytać książki. W lutym przeszła na emeryturę, jednak nie jest jej dane się tym cieszyć pełną piersią.

Wszystko zaczęło się od tego, że w listopadzie ubiegłego roku zachorowała na Covid-19. W trakcie trwania choroby na jej skórze pojawiały się siniaki, ale wszystko tłumaczyła sobie wirusem. Jednak, kiedy objawy nie znikały postanowiła zrobić badania w pobliskiej przychodni. Bardzo szybko okazało się, że wyniki są bardzo niepokojące i ma podejrzenie białaczki. Jej najgorsze obawy potwierdziły się 12 lutego… usłyszała druzgocącą diagnozę – ostra białaczka szpikowa.

Często przy takiej diagnozie jedyną szansą na powrót do zdrowia jest przeszczepienie szpiku od Dawcy niespokrewnionego. Proszę Cię, zarejestruj się jako potencjalny Dawca szpiku! Zajmie Ci to kilka chwil, a może uratować życie moje lub Innej chorej osoby. Dla Ciebie to chwila – dla mnie i Innych chorych to szansa na nowe życie. Może akurat to Ty jesteś moim bliźniakiem? Moim największym szczęściem i miłością jest rodzina. Marzę o tym, aby wyzdrowieć. Chcę cieszyć się życiem z moimi najbliższymi i zwiedzać piękne zakątki naszego kraju - dodaje Barbara.

Dla wielu chorych na nowotwory krwi jedynym ratunkiem jest przeszczepienie szpiku od zgodnego Dawcy, czyli tak zwanego „genetycznego bliźniaka”. Takim mianem określamy osobę, której antygeny zgodności tkankowej są takie same jak nasze własne.

Nasz genotyp jest niezwykle różnorodny, więc szanse na znalezienie „genetycznego bliźniaka” są bardzo niskie. Prawdopodobieństwo wynosi 1: 20 000, a w przypadku rzadkiego genotypu aż 1 do kilku milionów. Dlatego nadal co 5 polski Pacjent nie znajduje zgodnego Dawcy.

Chcesz pomóc? Wyślij e-maila, w którym podaj swoje imię i nazwisko, adres do wysyłki oraz numer telefonu. DKMS skompletuje dla Ciebie paczkę i zadzwoni, aby przekazać wszystkie informacje. Rozdasz pakiet do samodzielnej rejestracji swoim bliskim i znajomym. Każdy ma za zadanie wypełnić formularz, pobrać wymaz i całość z powrotem oddać w Twoje ręce. Kiedy zbierzesz wypełnione pakiety rejestracyjne, DKMS zamówi do Ciebie kuriera, który odbierze paczkę i ją dostarczy, aby można było zakończyć rejestrację wszystkich osób.

Kontakt:

Koordynator ds. Rekrutacji Dawców
e-mail: [email protected]
tel.: +48 22 882 95 55

Więcej informacji o Basi znajdziesz tutaj: ZOSTAŃ DAWCĄ SZPIKU

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto