Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie wszyscy seniorzy korzystają z darmowych szczepień przeciw grypie. Dlaczego powinni to robić?

HAK
arch. polskapresse/zdjęcie ilustracyjne
Burmistrz miasta Rafał Gronicz i Zofia Barczyk, dyrektor SP ZOZ w Zgorzelcu zapraszają wszystkich seniorów z miasta, którzy ukończyli 65 lat, na darmowe szczepienie przeciw grypie. Akcje będzie trwała do 31 grudnia. Jednak jak co roku, wśród seniorów pojawia się pytanie - szczepić się czy się nie szczepić.

Darmowe szczepienia przeciw grypie każdego roku cieszą się dużym zainteresowaniem wśród zgorzeleckich seniorów. – Szczepię się już od 4 lat i od tamtej pory nie zachorowałam na grypę ani razu. Szczerze mówiąc prawie w ogóle nie choruję od tamtej pory. Jeśli już coś mi się przytrafi, to lekki katar – mówi Jadwiga Pilch, mieszkanka Zgorzelca.

Wśród seniorów są jednak i takie osoby, które szczepić przeciw grypie się nie chcą. – Moja sąsiadka zaszczepiła się trzy lata temu i zachorowała na grypę. Męczyła się prawie dwa tygodnie. Też chciałam iść, ale mi odradziła po tym, co ona przeżyła. Teraz ani ja, ani ona nie chodzimy się szczepić. Po prostu dbamy o siebie. Piję herbatkę z miodem i cytryną, na zimę robię sok z malin. Jak czuję, że coś mnie bierze, to wtedy mleko z czosnkiem. Ludzie zapominają o tym, że jest wiele naturalnych lekarstw. Nie trzeba się od razu faszerować tabletkami i tak sporo ich łykam, więc unikam dodatkowych jak tylko mogę – mówi Eleonora Wójtowicz ze Zgorzelca.

Jak zalecają lekarze, szczepić przeciw grypie powinni się nie tylko seniorzy. Również dzieci i osoby, które pracują z ludźmi. Dlaczego akurat w przypadku starszych osób szczepienie przeciw grypie jest takie ważne? Seniorzy mają obniżoną odporność i wiele innych schorzeń. Wirus grypy sam w sobie śmiertelny nie jest, to powikłania po nim mogą być tragiczne w skutkach. Seniorzy często cierpią na choroby wieńcowe, mają problemy z nerkami, płucami czy innymi narządami wewnętrznymi. Wirus grypy osłabia organizm człowieka, a w przypadku osób starszych może doprowadzić do powikłań np. zapalenia płuc czy mięśnia sercowego. To właśnie powikłania przekładają się na śmierć seniorów.

Według statystyk Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny, tylko w pierwszej połowie września ubiegłego roku na Dolnym Śląsku, na grypę w śród osób powyżej 65 roku życia zachorowało 241 osób, w całej Polsce, w tym przedziale wiekowym 4621 osób.

Szczepić można się od 01.09.2018r.-31.12.2018r. w przychodniach należących do WS - SPZOZ tj. w:
• Przychodni przy ulicy Lubańskiej 11-12 (na parterze szpitala) tel. 75 77 22 930, szczepienia przeprowadzane będą w dniach od poniedziałku do piątku w godz.11.00-14.00.
• Przychodni przy ulicy Reymonta 1 (na parterze) tel. 571 334 661, szczepienia przeprowadzane będą w dniach: od poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek w godz. 11.00-15.00,
• Przychodni przy ulicy Broniewskiego 27 tel.75 77 56 401, szczepienia przeprowadzane będą w dniach: wtorek godz. 11-12.30, środa godz. 8.30-9.30, czwartek godz. 11.00-12.30; piątek godz. 8.30-9.30.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto