Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomysł na aktywne popołudnie w Zgorzelcu? Rolki, rower lub nordic walking na Stalagu!

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Bezchmurne niebo i idealna temperatura to najlepsze składniki do receptury udanego popołudnia. Jeśli lubicie je spędzać aktywnie, to na trasie prowadzącej ze Stalagu VIII A w Zgorzelcu wzdłuż Nysy Łużyckiej, znajdziecie to, czego szukacie. Dlaczego warto?

Stalag VIII A. Jaka jest jego historia?

Stalag VIII A to były już obóz jeniecki, który obecnie znajduje się na terenie gminy Zgorzelec. Jego teren zamieszkiwało jednocześnie nawet 50 tysięcy żołnierzy różnych narodowości. Jeńców wojennych zatrudniano do prac poza obozem, często przy produkcji wojennej. Ich codzienne życie przypominało katorgę. Baraki były nieogrzewane i przeludnione. W niektórych (chodzi głównie o Rosjan) było zakwaterowanych nawet 600 osób, choć miejsc było 250. Brakowało jedzenia i leków. Żołnierze dostawali bochenek chleba na 7-10 osób. Do tego kawałek margaryny, pół litra rozwodnionej zupy i kawę. Polscy jeńcy byli traktowani gorzej niż żołnierze belgijscy, czy francuscy. Nie mogli otrzymywać paczek, dostawali mniejsze racje żywnościowe i byli kierowani do cięższych robót. Obóz przestał istnieć 9 lutego 1945 roku.

Z inicjatywy Albrechta Goetze na terenie obozu powstało Centrum Edukacyjno-Kulturalne – MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN. Jego celem jest prowadzenie działalności edukacyjnej i kulturalnej związanej z obozem ze szczególnym podkreśleniem jenieckiej działalności artystycznej. Uroczyste otwarcie odbyło się 15 stycznia 2015 roku.

Ścieżka edukacyjna na Stalagu VIII A

Spacer na świeżym powietrzu można połączyć z odkrywaniem historii byłego obozu. Na trasie znajdują się tablice informacyjne, z których możemy się dowiedzieć, gdzie dawniej znajdowały się baraki i jak funkcjonowało obozowe życie. Ścieżka rowerowa została wybudowana w ramach projektu „Rowerem przez Zgorzelec – ograniczenie indywidualnego ruchu zmotoryzowanego poprzez budowę dróg dla rowerów”. Całkowita wartość inwestycji z uwzględnieniem budowy ścieżek przy Alejach Ujazdowskich i wzdłuż ulicy Francuskiej wyniosła 2 389 774,01 zł.

Na całej długości trasy zostały rozstawione ławki i kosze na śmieci. Ścieżka posiada też oznakowanie pionowe i poziome, choć poszczególne elementy zostały już zniszczone i wymagałyby odświeżenia.

Ponad 5 km droga, prowadząca do Koźlic jest chętnie wykorzystywana przez rowerzystów, spacerowiczów, a ostatnio amatorów jazdy na rolkach. Zobaczcie, jak tam pięknie w środku czerwca!

od 7 lat
Wideo

Burze nad całą Polską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto