Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Protest w kopalni i elektrowni Turów

Rafał Święcki
polskapresse
Protest w kopalni i elektrowni Turów. Związkowcy „Solidarności” w Kopalni Węgla Brunatnego i Elektrowni „Turów” są przeciwni planom restrukturyzacji w tych zakładach. Jeśli ich żądania nie zostaną spełnione, od dziś, 13 stycznia, wejdą w spór zbiorowy z koncernem PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Górnicy i energetycy z Turowa chcą zmusić zarząd koncernu do odstąpienia od projektu tworzenia tzw. Centrów Usług Wspólnych. Chodzi o wyprowadzenie usług księgowych i administracji personalnej do zewnętrznych firm, które będą świadczyły je dla całej grupy.
Wcześniej, trzy lata temu, takie Centrum Usług Wspólnych stworzono, z pracujących dla różnych zakładów koncernu, informatyków.

Związkowcy Solidarności uważają, że to rozwiązanie zupełnie się nie sprawdziło.

- Przy tworzeniu CUW IT obiecywano nam, że będzie taniej i lepiej. Okazało się, że koszty wzrosły kilkukrotnie. A poziom usług pogorszył się. Procedura wiąże się z długim oczekiwaniem na realizację zlecenia – mówi Wojciech Ilnicki, szef Związku Zawodowego „ Solidarność” w KWB „Turów”.

Poza tym związkowcy obawiają się, że część pracowników straci pracę. Wstępnie zaplanowano powstanie centrum usług księgowych w Bełchatowie. Pracownicy z Bogatyni musieliby się tam przeprowadzić. Przy obsłudze finansowej i w dziale personalnym w kopalni „Turów” pracuje około stu osób. W sumie zakład zatrudnia obecnie ok. 2700 pracowników.

Protest w kopalni i elektrowni Turów

- Na zachodzie koncerny wycofują się z tworzenia CUW. Bo to się nie sprawdza. Znajduję tylko jeden powód, by je tworzyć. Powstają w ten sposób, kolejne świetnie płatne miejsca pracy w zarządach nowych spółek. Takie pompowanie kosztów, doprowadzi do zapaści w naszej branży, podobnie jak stało się w górnictwie węgla kamiennego – dodaje Wojciech Ilnicki.
Związkowcy zapowiadają, że jeśli zarząd koncernu nie wycofa się z tworzenia Centrów Usług Wspólnych, do protestów przyłączą się też inne zakłady grupy. Bo niechęć do tego pomysłu jest powszechna. Działacze Solidarności nie wykluczają strajku.
Iwona Paziak, rzecznik prasowy PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. potwierdziła, że związki zawodowe działające u poszczególnych pracodawców GK PGE przedstawiły żądania, których niewykonanie zagrożone jest wszczęciem sporu zbiorowego, dot. w szczególności wdrażania projektu Centrum Usług Wspólnych.

- W złożonych pismach wskazano dla pracodawców jednolity termin na ustosunkowanie się do przedstawionych postulatów – 13 stycznia 2015 r. W chwili obecnej w GK PGE trwają analizy wewnętrzne związane z oceną przedstawionych żądań, w świetle obowiązujących przepisów, w tym w szczególności ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Zamiarem strony pracodawców jest odniesienie się do postulatów związkowych w oznaczonym terminie – informuje Iwona Paziak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bogatynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto