Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zgorzelec/Goerlitz: Miasto Dzieci - wakacyjna zabawa najmłodszych

HAK
Już po raz siódmy polskie i niemieckie dzieci spędziły osiem wakacyjnych dni na wspólnej zabawie w miasto. W zakończonym 14 lipca projekcie Miasto Dzieci – Kinderstadt 2016, organizowanym pod patronatem i przy wsparciu finansowym Burmistrza Miasta Zgorzelec, codziennie uczestniczyło około 250 dzieci.

Jedyne w swoim rodzaju polsko-niemieckie wakacyjne miasteczka, w których rządy niepodzielnie sprawują dzieci otwierają swoje podwoje co dwa lata. Dla polskich i niemieckich dzieci, głównie ze Zgorzelca i Görlitz, choć nie tylko, trwające osiem dni zajęcia to świetna zabawa, podczas której przede wszystkim przyjemnie spędzają czas, ale też nawiązują nowe przyjaźnie i kontakty, a przy okazji sprawdzają jak funkcjonuje dorosły świat. W wakacyjnych miasteczkach pracuje się i zarabia, bawi i odpoczywa, wybiera władze i stanowi prawo lokalne. Projekt uczy samodzielności, przełamywania barier, radzenia sobie z własnymi słabościami. Rozwija przedsiębiorczość, wyzwala pomysłowość, promuje aktywność, dziecięcą ciekawość świata i fantazję, daje okazję do rozwijania talentów artystycznych i umiejętności językowych. Miasteczka odzwierciedlają rzeczywisty świat, ale ich największym atutem pozostaje umowność, dzięki której zabawa w miasto, pozostaje przede wszystkim zabawą.

Każda edycja Miasta Dzieci różni się nieco od poprzedniej, na co wpływają nie tylko oferty zawodów, jakie uda się pozyskać, ale też topografia terenu. W tym roku Miasto Dzieci gościło na terenie pełnego zieleni ogrodu przy Stadthalle i oferowało m.in. pracę w: radiu, gazecie, straży pożarnej, policji, straży granicznej, bibliotece, stolarni, punktach gastronomicznych: piekarni, pierogarni, barze sałatkowym, barze z napojami, punkcie z goframi, u jubilera, w gospodarce odpadami oraz w zawodach: tłumacza, krawca, taksówkarza, przewodnika, opiekuna zwierząt, planisty, operatora kamery, malarza i artysty malarza. W miasteczku działały też: ratusz, bank, urząd pracy, poczta, agencja reklamowa, szkoła muzyczna, SPA, strefa gier i rekreacji, muzeum, kino i szkółka wspinaczkowa. Nad bezpieczeństwem i dobrym samopoczuciem małych obywateli czuwało blisko 60 dorosłych wolontariuszy głównie z Polski i Niemiec, ale też z innych krajów, bo tradycyjnie już organizatorów wspierali studenci z różnych stron świata.

Tegoroczny koordynator projektu, Stowarzyszenie Meetingpoint Music Messiaen, partnerzy wspierający: Evangelische Stadtjugendarbeit Görlitz – esta e.V., CaTeeDrale e.V. Görlitz, stowarzyszenie „nasze miasto – unsere stadt” oraz burmistrzowie Zgorzelca i Görlitz, dziękują polskim i niemieckim stowarzyszeniom, instytucjom, organizacjom i służbom za zaangażowanie w organizację zajęć i czas poświęcony dzieciom. Za dwa lata projekt znowu zagości w Zgorzelcu.

źródło: UM Zgorzelec

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto