Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co to jest śryż? Wybierz się nad rzekę, żeby zobaczyć to piękne zjawisko. Czym różni się od kry?

Justyna Madan
Justyna Madan
Pływające po rzece lodowe talerze to śryż.
Pływające po rzece lodowe talerze to śryż. Adam Jastrzębowski/ Głos Wielkopolski
Czasem zima zaskakuje kierowców, ale najczęściej miłośników przyrody. Śnieg, lód i mróz potrafią wyczarować bajkowe krajobrazy. Jednym z takich niesamowitych zimowych zjawisk jest śryż, który przy odpowiednich warunkach pojawia się na rzekach. Sprawdzamy, co to właściwie jest, jak powstaje i kiedy można to zaobserwować.

Spis treści

To, że śnieg jest niezwykle ważny dla funkcjonowania przyrody, wiadomo nie od dziś. Czasem, poza tym, że piękny, bywa też niebezpieczny. Tak jest w przypadku okiści, która osiada na gałęziach i może nagle wylądować na naszych głowach, czy masce samochodu.

Co to jest śryż?

- Kiedy nad ranem przychodzi mróz, na kałużach, bajorkach, stawach i małych zatoczkach rzecznych tworzy się cienka, lodowa skorupka. Gdy przykucniemy i przyjrzymy się jej z bliska, zobaczymy, że są to stykające się lub zachodzące na siebie cieniuteńkie płatki lodu. Takie zjawisko ma swoją dawną, jeszcze staropolską nazwę: śreź - wyjaśnia Narodowe Centrum Kultury.

Nazw tego zjawiska jest wiele. Może to być też sreź, śrzeź, czy śryź. Cytując Lindego jest to „woda ścinająca się w cienkie płatki lodu, które mróz tęższy w coraz większe sztuki lodu kształci i te z sobą spaja, aż cała rzeka zamarznie”.

Najprościej rzecz ujmując: jest to zjawisko, które tworzy się na wodzie. Drobinki lodu tworzą gąbczastą, mleczną masę, która spływając z prądem tworzy charakterystyczne „talerze lodowe”.

Jak powstaje śryż?

- Podczas mroźnych dni i nocy szybko płynąca woda wychładza się i powstaje charakterystyczna gąbczasta forma lodu prądowego, tzw. śryż. Tworzy się on dzięki obecności zawiesiny w wodzie, która staje się wtedy jądrami kondensacji – wyjaśnia portal Wisła Warszawska.

W miejscach, w których spada prędkość przepływu wody, lub jest ona całkowicie stojąca, znaleźć można lód brzegowy, w który często wtapiają się zamarznięte „talerze” śryżu.

Obecnie nie jest to zjawisko tak powszechne, ponieważ i okresy mroźnych, minusowych temperatur są coraz krótsze i zdarzają się coraz rzadziej. Jeśli jednak mróz trzyma dłużej, fragmenty, a nawet i całą powierzchnię rzeki może zająć pokrywa lodowa. Kiedy pęka – tworzy się kra.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co to jest śryż? Wybierz się nad rzekę, żeby zobaczyć to piękne zjawisko. Czym różni się od kry? - Strefa Agro

Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto